У Львові вибори проходять спокійно, а в області вирують емоції, - польський спостерігач
Представники групи іноземних спостерігачів від уряду Польщі, що прибули до Львова на запрошення фонду «Відкритий діалог», 31 жовтня на прес-конференції відзначили насамперед великі черги на виборчих дільницях в обідні години.
За словами одного із членів групи спостерігачів Кшиштофа Лонтка, порівняно з ранковими годинами, коли найбільші зауваження у спостерігачів викликало те, що деякі дільниці почали працювати із запізненням, а також призупиняли свою роботу для проведення нарад щодо виключення ВО «Батьківщина» із бюлетенів для виборів до Львівської обласної ради, впродовж дня проблеми змінилися.
«Найбільша проблема – це черги на дільницях в обідні години. На 7 дільницях, де я був спостерігачем, на чергу потрібно було витратити від 10 до 40 хвилин. Причому черги були і біля столиків, де видавалися бюлетені, і перед кабінками для голосування», - зазначив він.
Таким чином, за словами К. Лонтки, на виборчих дільницях утворювався натовп. «В цьому натовпі важко було спостерігати, бо можна було втратити бюлетені з поля зору. Але найгірше те, що в обідні години до кабінок іноді входило по 2 особи, що порушувало таємницю голосування», - наголосив спостерігач, додаючи, що на одній дільниць траплялося по два таких випадки водночас.
Інший представник групи польських спостерігачів звернув увагу на те, що на одній із виборчих дільниць у Брюховичах черга могла розтягуватися і на 2-3 години. «І це – в малій кімнаті, духота – несамовита!», - наголосив він.
Окрім того, Кшиштоф Лонтка розповів і про те, що на одній із виборчих дільниць було зіпсовано від 100 до 200 бюлетенів, бо позначку «Вибув» навпроти ВО «Батьківщина» ставили не у тому бюлетені.
Також Лонтка зазначив, що загалом у Львові вибори проходять «в міру спокійно», а от в області іноді «вирують емоції». Зокрема, спостерігач звернув увагу на те, що загалом кількість осіб, що бажають проголосувати поза межами своєї дільниці, є прийнятною, але в області трапляються випадки, коли кількість таких охочих становить 10-15% від загальної кількості виборців на дільниці.
Спостерігачі відзначили також те, що досить часто розподіл вулиць поміж столиками, де виборцям видають бюлетені, є вкрай непропорційним, через що у той самий час, коли біля двох столиків утворюються величезні черги, біля двох-трьох інших практично нікого немає.
Підсумовуючи, Кшиштоф Лонтка висловив задоволення тим, що спостерігачі з боку політичних партій контролюють одне одного, але сказав, що його групі спостерігачів видається дещо перебільшеним те, що іноді кількість таких спостерігачів перевищує кількість членів ДВК удвічі. За його словами, може йтися про певний символ недовіри до інститутів держави. Водночас спостерігачі наголосили на тому, що загалом на виборах панує приємна атмосфера.