У Західної України кращий потенціал, аніж у Східної, - польський експерт
Розділена між Польщею і Україною Галичина може стати тим містком, який врешті-решт приведе Україну до інтеграції у ЄС. Таку думку 14 жовтня на прес-конференції, присвяченій польсько-українському транскордонному регіону, висловив польський політолог Ян Пєкло.
"Природнім чином, місток до членства України в ЄС пролягає через Галичину – поділену на польську і українську частини. По-іншому цього не можна здійснити", - наголосив польський експерт. За його словами, рух до євроінтеграції має відбуватися як через транскордонну регіональну співпрацю, так і через співпрацю між неприбутковими неурядовими організаціями, а також через людські контакти.
Відповідаючи на запитання кореспондента ZAXID.NET , чи не може статися так, що цей "місток" виявиться занадто хистким, і замість того, що привести Україну до ЄС, відірветься від України і примкне до Польщі, політолог відповів, що у польському експертному середовищі існувала така думка.
"Можна навіть проводити паралелі з НДР, яка автоматично стала частиною ЄС, приєднавшись до ФРН. Скажімо, якби Молдова вирішила приєднатися до Румунії, вона, мабуть, також автоматично стала б частиною ЄС. Те саме могло б стосуватися і Галичини. Однак з точки зору світової безпеки така думка – дуже небезпечна, тому не варто намагатися її реалізовувати", - сказав Ян Пєкло.
На його думку, варто сподіватися скоріше на те, що європейські цінності від Галичини поступово переходитимуть і на решту території України, створюючи таким чином органічний зв’язок між Україною і ЄС. "Але не треба сподіватися, що буде велика і швидка зміна. Ми такої зміни чекали після "Помаранчевої революції", і її не відбулося. Тож зміна буде повільною і поступовою", - зазначив Пєкло.
Водночас польський експерт наголосив, що, на його переконання, Західна Україна має вищий економічний потенціал, аніж Східна. "Сам кордон є головним потенціалом. Дуже важливо, щоб Польща хотіла інвестувати в Галичині, щоб можна було продавати туристичний продукт, потенційно цікавий, до прикладу, туристам з Японії. Я не думаю, що в Донецьку чи Луганську є такий потенціал. Немає замків, немає нічого, що могло б привабити туди, скажімо, японця", - сказав політолог.