Україна – друга в світі за кількістю виданих торік шенгенських віз
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України та громадська ініціатива «Європа без бар’єрів» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» презентували 10 вересня публікацію «Безвізова Європа для країн Східного партнерства: шляхи досягнення», присвячену стратегії та тактиці руху країн Східного партнерства до безвізового режиму з Європейським Союзом. Про це повідомили в ГІ «Європа без бар’єрів».
Керівник ГІ «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко зазначила, що основною метою проекту був детальний аналіз та формулювання чітких рекомендацій щодо найбільш ефективного використання можливостей та механізмів для просування лібералізації візового режиму з ЄС, закладених у Східному партнерстві. За її словами, період, що минув від започаткування ініціативи, засвідчив, що саме для України та Молдови питання скасування візового режиму з ЄС є надзвичайно важливим та таким, що потребує негайного вирішення.
На жаль, як зауважила керівник ГІ «Європа без бар’єрів», Україна в окремих питаннях відстає від своїх «колег» по Східному партнерству. Зокрема, це стосується видачі біометричних паспортів, які Молдова розпочала випускати у 2008 році, а Грузія з червня 2010 року. Водночас, така конкуренція країн-членів Східного партнерства, на думку І. Сушко, може бути вкрай корисною, адже країни, поставлені в умови змагання, змушенні швидше та якісніше виконувати необхідні критерії та досягати прогресу у скасуванні візового режиму з ЄС.
Окрім того, під час заходу провідний експерт ГІ «Європа без бар’єрів» Олександр Сушко представив статистику видачі віз ЄС громадянам України за 2009 рік. За його інформацією, щодо статистики видачі віз країн-учасниць Шенгенської угоди у 2009 році, Україна посіла друге місце у світі, 1 млн 125 тис. 659 віз або 9,2% всіх віз, і поступилася за цим показником лише Російській Федерації, 3 млн 578 тис. 672 віз або 29,4%.
Найбільшим шенгенським консульством у світі є консульство Фінляндії у Санкт-Петербурзі, яке у 2009 році видало більше, ніж півмільйона віз. В Україні першість належить консульству Польщі у Львові, яке видало 273 тис. 569 віз у 2009 році. Загалом консульства Польщі в Україні видали 39,8% усіх шенгенських віз.
Щодо кількості відмов, то їхній рівень в Україні складає біля 4% від кількості заявок. Для порівняння у Албанії та Боснії та Герцеговині ці показники становлять 13,5% та 6,3% відповідно.
«Чемпіонами» з відмов в Україні є консульство Іспанії в Києві (14,7%), консульство Німеччини в Києві (10,9%), а також консульства Латвії (10,2%) та Бельгії (9%). Низьку кількість відмов (1,5-3%) громадяни України у 2009 році традиційно отримували у консульствах Польщі, Словаччини, Угорщини, Швеції, Норвегії тощо.
Цікавим є також й те, що частка в категорії національних віз D складає 17,5% від всіх віз даної категорії, виданих у світі. Водночас, варто зауважити, що 87% з них видано консульствами Польщі
Підсумовуючи, О. Сушко акцентував на тому, що Україна останнім часом зробила один крок вперед та два кроки назад на шляху до безвізового режиму з ЄС. Досягненням, на думку експерта, є зокрема прийняття закону про захист персональних даних, який хоч і поки недосконалий, але надзвичайно необхідний. Кроками назад, за словами провідного експерта ГІ «Європа без бар’єрів», є рішення уряду щодо повернення до випуску паспортів з вклеєними фотокартками та ліквідація державної міграційної служби.