Українські реставратори лише починають опановувати техніку реставрації каменю, - експерт
28-29 травня у Львівській обласній організації Українського Товариства охорони пам’яток історії та культури у Львові проходить конференція "Проблеми збереження, консервації та реставрації кам’яного декору і ліпнини на фасадах архітектурних пам’яток".
За словами президента Благодійного фонду "Збереження історико-архітектурної спадщини Львова" Андрія Салюка, до цієї наукової конференції доєдналися провідні спеціалісти, яких вдалося переконати приїхати до Львова, зокрема це представники - Академії культурної спадщини (Польща). Серед тем для обговорення - системність дослідження стану та причин руйнування каменю і ліпнини на фасадах архітектурних пам’яток, очищення, структурне зміцнення, доповнення втрат (технологія, методики, матеріали), проблеми відтворення історичної фактури та колористики фасадів, "за" і "проти" гідрофобізація й пофарбування реставрованих елементів, проблеми збереження й експонування історичних тиньків, та самої скульптури (in sito чи в музеї). За результатами конференції організатори планують видати ілюстрований збірник доповідей.
"Ідея у проведенні такої конференції виникла під час дискусії з реставраціями будинків на пл.Ринок, 3 і 23, сумнозвісною ситуацією на дзвіниці Вірменського собору. Це теми ,які ми плануємо тут обговорити - гострі і суперечливі. Не знаю, чи знайдемо відповіді на всі запитання. Величезна проблема є з реставрацією каменю, до кожного каменю повинен бути індивідуальний підхід", - зазначив Андрій Салюк.
За словами директора Музею "Королівський замок Вавель" Єжи Петруса, польські реставратори уже давно опанували техніку реставрації каменю у навчальних закладах, українські ж - тільки починають. "Камінь швидко деградує під впливом навколишнього середовища. У Польщі, коли певний елемент декору пам’ятки втрачено чи не піддається відновленню, тоді його замінюють копією, а оригінальні елементи поміщають у спеціальні - лапідарії. Відновлюючи фасади будинків, треба пам’ятати також про вікна: заміна дерев’яних вікон пластиковими руйнує температурний режим кімнат", - заявив Єжи Петрус.
За словами реставраторів, ЮНЕСКО ставить питання збереження не тільки пам’ятки, а й цілого середовища.
"Ця конференція не має на меті давати якісь рекомендації щодо реставрації згаданих пам’яток, скоріше - це визначення головних віх, в якому напрямку рухатись", - зазначив Андрій Салюк на запитання ZAXID.NET, чи вирішено, що варто робити із будинками на пл. Ринок, 3 і 23