Виконання вимог МВФ стане проблемою уряду перед місцевими виборами, - експерт
Для отримання другого траншу кредиту МВФ уряду вже у вересні належить провести ряд непопулярних заходів. Крім ухвалення держбюджету 2011 року з дефіцитом у 3,5% ВВП, Кабмін повинен повернути пеню на борги з комунальних послуг, а також знизити ліміт річного обороту для підприємців, що платять єдиний податок.
У коаліції не виключають виникнення складнощів при голосуванні за відповідні норми у зв'язку з проведенням місцевих виборів 31 жовтня, - повідомляє видання "КомерсантЪ".
Нагадаємо, Міжнародний валютний фонд (МВФ) вчора оприлюднив текст меморандуму, підписаного з українською стороною. Документ містить всі зобов'язання України для отримання кредиту stand-by на суму SDR 10 млрд ($ 15,15 млрд). Нагадаємо, рішення про видачу позики Рада директорів МВФ прийняла 28 липня. Тоді ж було ухвалено рішення про перерахування Україні першого траншу у розмірі SDR 1,25 млрд ($ 1,89 млрд).
Для отримання першого траншу уряду вже довелося скоротити дефіцит держбюджету до 5,5% ВВП, а також з 1 серпня підвищити тарифи на газ для населення і підприємств на 50%. Крім першого кредиту, в поточному році МВФ планує виділити Україні SDR 1 млрд, а в 2011-2012 роках кошти виділятимуться на чотири транші на рік. З меморандуму випливає, що країна погодилася знизити в 2011 і 2012 роках бюджетний дефіцит до рівня 3,5% і 2,5% відповідно. При цьому вже в поточному році зобов'язалася вирішити всі проблеми з заборгованістю з ПДВ.
Слід зазначити, що до тексту документа включена норма, згідно з якою у разі збереження заборгованості з ПДВ або соціальних видатків допустимий обсяг бюджетного дефіциту буде знижено відповідно до обсягу боргу. "Таким чином, МВФ врахував торішнє маніпулювання української влади статистикою, коли необхідний обсяг бюджетного дефіциту досягався шляхом нарощування боргів, і прописав умови більш жорстко, виключивши можливість подібного маніпулювання", - пояснив аналітик ІК BG Capital Віталій Ваврищук.
Проте уряд може зіткнутися з проблемами вже при виконанні умов, необхідних для отримання другого траншу. "Для отримання другого траншу необхідно прийняття у Верховній Раді пакету непопулярних заходів, що напередодні виборів до місцевих органів влади може стати великою проблемою для уряду", - говорить пан Ваврищук. За оцінками президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменко, у разі перенесення другого траншу на 2011 рік фінансування соціальних зобов'язань повною мірою стане можливим тільки шляхом емісії.
У правлячій коаліції не виключають виникнення складнощів при голосуванні за норми, що містяться в меморандумі, особливо під час проведення виборчої кампанії. "Безумовно, дискусія в парламенті буде дуже важкою, - вважає заступник голови фракції Партії регіонів Анатолій Кінах. - Для успішного голосування уряду необхідно довести, що ці реформи потрібні нам самим, а не МВФ, показати, як їх прийняття вплине на економіку, запропонувати достатні заходи соціального захисту". Аналогічної думки дотримується народний депутат Валерій Баранов (блок Литвина). "Безумовно, напередодні голосування з'явиться безліч людей, охочих поборотися за просту людину, - каже він .- Тому голосування буде складним, але ми підтримаємо ці ініціативи. Адже колись треба починати проводити реальні реформи".