Радикальна партія України очолила список виборчих симпатій українців. Якщо б вибори до Верховної Ради пройшли найближчим часом, партія Олега Ляшка отримала б майже чверть місць у новому парламенті. Такі, без перебільшення, сенсаційні результати опитування громадської думки у п’ятницю, 4 липня, оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).
За даними соціологів, готовність проголосувати за Радикальну партію висловили 12,5% українців виборчого віку. Враховуючи, що участь у парламентських виборах мають намір взяти близько 54% громадян, результат партії Ляшка мав би скласти 23,1%.
Нагадаємо, що серед політиків зараз популярною є ідея переходу до виключно пропорційної виборчої системи. У такому випадку, Радикальна партія отримала б чверть місць у новому парламенті.
На позачергових президентських виборах Олег Ляшко отримав третій результат (понад 8% голосів виборців), чим здивував багатьох політичних експертів та аналітиків.
«Тепер для нас теж стало великим сюрпризом, що Ляшко обігнав за рейтингом УДАР та «Батьківщину», – пояснив ZAXID.NET генеральний директор КМІС Володимир Паніотто. На його думку, такий результат можна пояснити активною позицією Ляшка щодо подій на сході і безпосередньою участю в них.
«Він також дуже активно і вдало використовує у цьому випадку медіа», – додав Паніотто.
На другому місці у рейтингу виборчих симпатій «Батьківщина» – 9,3% (17,2% за підсумками виборів), на третьому - УДАР Віталія Кличка – 7,2% (13,3%).
Натомість заснована Петром Порошенком партія «Солідарність» опинилась лише на п’ятому місці серед партій з більш ніж скромним рейтингом у 3,4% (6,2%), – особливо, враховуючи те, що сам Порошенко трохи більше місця тому виграв президентські вибори у першому ж турі з результатом майже 55%.
Низький рейтинг «Солідарності» Паніотто пояснює тим, що більшість виборців просто не асоціюють її з іменем Порошенка.
«Багато людей просто не знають, що «Солідарність» – це партія Порошенка. Оскільки він президент, то не може очолювати партію, тому під час опитування ми не називали його прізвище, – пояснює гендиректор КМІС. – Успіх партії «Солідарність» залежатиме від того, наскільки Порошенку вдасться пов’язати цю партію зі своїм іменем».
Примітно, що соціологи змоделювали ситуацію, коли «Солідарність» і УДАР Віталія Кличка підуть на парламентські вибори об’єднаним блоком. У цьому випадку такий блок посів би друге місце з результатом 10,7% (19,3%), все-одно поступившись Ляшку. Результати опитування свідчать, що об’єднання зусиль наразі не приносить обом політичним силам жодної користі – їхній спільний рейтинг є фактично сумою окремих рейтингів.
Втім, соціологи вважають, що пряма асоціація між «Солідарністю» і Порошенком в очах масового виборця може радикально змінити результати виборів.
«Якщо люди знатимуть, що «Солідарність» – це партія Порошенка, то ця політична сила має всі шанси зайняти перше місце на позачергових парламентських виборах», – заявив ZAXID.NET Володимир Паніотто.
Результати інших партій: «Громадянська позиція» (Гриценко) – 6,1% (11,2%), «Свобода» (Тягнибок) - 3,1% (5,7%), «Сильна Україна» (Тігіпко) - 3,1% (5,7%), КПУ (Симоненко) – 2,7% (4,9%), Партія регіонів – 1,6% (2,9%), «Самопоміч» (Садовий) - 1,2% (2,3%), «Правий сектор» (Ярош) - 1% (1,9%), за інші партії — загалом 3,0% (5,5%).
Дослідження було проведене з 20 червня по 2 липня 2014 року на замовлення клієнта, якого КМІС не розголошує. Методом особистого інтерв'ю соціологи опитали 2040 респондентів зі 110 населених пунктів усіх областей України (за винятком Криму). Вік опитаних - від 18 років. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3%.