Зеленський підписав указ, який має полегшити діяльність українських ФОПів
Окрім ініційованої Зеленським дворічної заборони на перевірку ФОПів, ФОПам 1-ї групи дозволять наймати на роботу працівників
Президент України Володимир Зеленський у четвер, 17 жовтня, підписав указ, мета якого – забезпечити сприятливі умови для діяльності фізичних осіб-підприємців (ФОПів).
Цим указом Зеленський доручив уряду утворити координаційну раду з питань розвитку мікро- та малого підприємництва із залученням до її роботи представників громадських організацій, які представляють інтереси малого бізнесу. За участю цієї ради уряд має розробити і внести до парламенту низку законопроектів.
Окрім законопроекту про введення дворічної заборони на перевірку ФОПів, яку Зеленський анонсував 15 жовтня, уряд має розробити законопроект про лібералізацію умов та критеріїв віднесення ФОПів до першої групи спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Для таких підприємців планується встановити більший розмір граничного обсягу доходу протягом календарного року, надати їм право використовувати працю найманих осіб, а також розширити перелік видів діяльності, які вони можуть здійснювати.
Дворічна заборона на перевірку ФОПів не стосуватиметься тих підприємців, котрі здійснюють високорентабельні види діяльності з істотними ризиками ухилення від оподаткування. У цей період ФОПів не перевірятимуть на дотримання ними порядку застосування касових апаратів чи електронних чеків.
Також уряд повинен розробити законопроект про пом’якшення відповідальності ФОПів за порушення встановленого порядку подання до контролюючих органів звітності, пов’язаної із застосуванням касових апаратів чи електронних чеків.
Зеленський також доручив уряду вжити необхідних заходів для забезпечення прозорих і необтяжливих процедур реєстрації розрахункових операцій під час реалізації товарів (надання послуг) через інтернет та надавати роз’яснення щодо порядку застосування таких процедур.
Крім того, президент доручив уряду забезпечити з 1 січня 2020 року можливість тестування платниками податків під час здійснення розрахункових операцій безкоштовного програмного забезпечення, яке має замінити собою класичні касові апарати. Тобто підприємці зможуть замість купівлі касових апаратів і видачі паперових чеків завантажити на свій смартфон відповідний додаток і видавати за його допомогою електронні чеки.
Нагадаємо, Верховна Рада України 20 вересня 2019 року зобов’язала ФОПів 2-4 категорій використовувати касові апарати або ж видавати електронні чеки за допомогою відповідного програмного забезпечення. При цьому ФОПів 1-ї категорії нововведення не стосується.
Для ФОПів другої-четвертої категорій, які продають побутові товари з гарантійним ремонтом або медикаменти, касові апарати або електронні чеки стануть обов'язковими з 1 жовтня 2020 року. З 2021 року до них додадуть ФОПів, які продають ювелірні товари, текстиль, вживані товари в магазинах, ресторани і кафе, туристичні агентства, готелі та хостели.
Для інших ФОПів видача паперових чи електронних фіскальних чеків буде обов'язковою, якщо їхній щорічний дохід перевищує 1 млн грн.
За порушення закону ФОПів штрафуватимуть: на перехідний період до 1 жовтня 2020 року штраф становитиме 10% від вартості товару, якщо ФОП видав чек на неповну суму вартості товару чи послуги, або 50%, якщо ФОП не провів розрахункову операцію через програмний чи класичний реєстратор розрахункових операцій. Після перехідного періоду штрафи збільшать до 100% і 150% відповідно. Такі ініціативи влади, покликані детінізувати ринок торгівлі й послуг, викликали невдоволення серед ФОПів.