Адам Олькович: У Польщі великих проблем з Євро-2012 нема. Це оцінка УЄФА
- Польща і Україна пережили нелегкі періоди. Зараз все йде своїм шляхом, є всі шанси встигнути зробити все необхідне за вимогами УЄФА, щоб саме в чотирьох польських та чотирьох українських містах проходив Чемпіонат Європи в 2012 році.
Чотири дні у Львові тривав один з основних традиційних турнірів серед міст України і Польщі, які проводитимуть Євро-2012, – VI Молодіжний українсько-польський турнір з футболу «Єврогенерація-2012», у якому змагались найкращі молодіжні команди двох країн. Польську делегацію очолив віце-голова Польської федерації футболу і директор турніру Євро-2012 у Польщі Адам Олькович, який назвав турнір «Єврогенерація-2012» однією з головних подій, які промують чемпіонат Європи.
Отож, про «Єврогенерацію-2012», молоді кадри для національних збірних-учасниць Євро-2012, підготовку Польщі до чемпіонату та динаміку України він розповів у ексклюзивному бліц-інтерв’ю ZAXID.NET.
- Ви зазначали, що турнір «Євро генерація-2012» є основною промоційною акцією Євро-2012 в Україні та Польщі…
- Так, дійсно, цей турнір, ми його називаємо «Єврогенерація-2012», є головною подією, яку організовує Федерація Футболу Польщі та Федерація Футболу України за сприяння міністерств спорту Польщі та України. Цього року ми зустрічаємось у Львові. Це вже шостий міжнародний турнір. Все це почалося в Кракові в 2005 році. Тоді брали участь шість міст-кандидатів, та тоді ще не було відомо, чи ми завойовуємо право, чи не завойовуємо право на Чемпіонат Євро. В 2006 році турнір проходив у Києві. В 2007 році, після оголошення рішення керівництва УЄФА, що саме Польща та Україна будуть організовувати чотирнадцятий Чемпіонат Європи, турнір («Єврогенерація». – ZAXID.NET) пройшов у місті Вроцлаві. У 2008 році – на території Львівської області, в 2009 році – в місті Ґданську, а цього року – саме в місті Львові. Отож, це вже шостий турнір. Участь у ньому взяли молоді футболісти, віком 13-14 років. Досі грали з кожної сторони приблизно по 1 000 футболістів, тобто всього понад 2 000 футболістів. Футболісти, які брали участь в 2005 та 2006 роках, мають реальний шанс потрапити в національні збірні Польщі та України, і через два роки виступати в фінальному турнірі Чемпіонату Європи, який буде проходити в Польщі та в Україні.
Ви знаєте, що Чемпіонат Європи – це третя за розміром спортивна подія у світі. Можна говорити, що важливіше: чи Чемпіонат світу з футболу, чи літні Олімпійські ігри, але немає сумнівів, що дійсно Чемпіонат Європи – це третя подія в спортивному світі. Про це свідчить факт, що понад 200 країн ведуть прямі телевізійні трансляції цього турніру.
А щодо значення турніру («Єврогенерація».–ZAXID.NET), я би сказав, воно має три напрямки. По-перше, це дійсно нагорода для молодих футболістів міст-кандидатів – шести польських та шести українських. Це збірні міст: не з одного клубу, не з одної школи. Це кращі перспективні гравці. Це власне спортивна частина.
Друга частина – це те, що завдяки турніру юні футболісти дивляться, як живуть їхні ровесники, як проходить життя в Польщі та Україні, у різних містах, де ми організовували цей турнір. Знайомляться з історією, з містами.
І третє – це особисті контакти молодих футболістів, тренерів, керівників. Ми думаємо, що це дуже позитивний фактор для укріплення польсько-української дружби. Цього року – це особлива ситуація, тому що для багатьох поляків Львів – це особливе місто. Це місто, яке ми маємо в серці і на яке ми маємо можливість подивитися. Ми раді, що це місто розвивається, що воно є одним з приймаючих міст в Україні.
7 липня я оглянув стадіон, побачив реконструкцію аеропорту та багато інших об’єктів, мав зустріч з віце-губернатором, з начальником управління спорту, я отримав інформацію.
- І яка Ваша оцінка?
Я переконаний, що Львів зможе вчасно зробити все те, що вимагає УЄФА. Я хотів би додати, що вчора місто Познань запросило всі шістьох міст-кандидатів на наступний, сьомий турнір, який пройде в серпні 2011 року в Познані.
- Чи можете детальніше розповісти про враження від підготовки стадіону та аеропорту?
- По-перше, за всю інфраструктуру в своїх країнах відповідає влада цих країн: Кабінет міністрів, приймаючі міста… Звичайно, і Польща, і Україна пережили нелегкі періоди. Зараз, я думаю, все йде своїм шляхом, є всі шанси, щоб встигнути зробити все необхідне за вимогами УЄФА, щоб саме в чотирьох польських та чотирьох українських містах походив Чемпіонат Європи в 2012 році.
- Розкажіть, з чим на даному етапі в Польщі виникає найбільше труднощів?
- У Польщі, практично, великих проблем немає. Така офіційна оцінка УЄФА. І я хочу сказати щодо стадіонів, ми один стадіон уже здаємо, це в місті Познані. Перший захід на цьому стадіоні – це концерт відомого співака Стінга. А в листопаді національна збірна Польщі буде грати на ньому товариський матч. Можливо зі збірною Нідерландів, або ж зі збірною Росії. Це буде урочисте офіційне відкриття цього стадіону. А в 2011 році ми будемо відкривати три інші стадіони по черзі. Першим буде Ґданськ, далі Варшава, потім Вроцлав. Та ми встигаємо до середини 2011 року завершити всі чотири стадіони, вони на Євро будуть готові.
Хочу додати, що одночасно в Польщі триває будівництво близько 20 на понад 10 тисяч місць. Отож, завдяки Євро-2012 зміниться ситуація зі спортивною інфраструктурою.
Також ми до цього часу збудуємо 2 тис. км автобанів, реконструюємо всі аеропорти, причому, основні і запасні. Ми будуємо понад 100 нових готелів, а також дуже уважно ставимось до проблем безпеки. Всі основні вимоги УЄФА ми намагаємось виконати.
Чи можете оцінити, як змінилась якість підготовки, якість організації робіт зі зміною влади в Україні?
- Я як директор турніру з 2003 року (правда, тоді це по-іншому називалось) політикою не займаюсь. Ми займаємось підготовкою до Євро-2012. Мені довелося співпрацювати з різними урядами в Україні, щодо всіх хороші спогади. Та видно, що сьогоднішня влада і, перш за все, віце-прем’єр Борис Колесніков, який відповідає за підготовку до Євро, дуже активно, динамічно працює і дає підтвердження на рівні УЄФА. А ми до речі, кожні два місяці зустрічаємося з Мішелем Платіні в штаб-квартирі УЄФА в Ньоні в Швейцарії, де Борис Колесніков подає інформацію, позитивну інформацію, яка свідчить про те, що українська влада прекрасно знає, що треба встигнути з усіма основними видами підготовки. Я переконаний, що так і буде. Адже ми починали з поділу 4×4 і всю підготовку проводимо в такому складі. І ми переконані, що будемо проводити турнір в чотирьох польських та чотирьох українських містах. При чому ми домовилися: матч-відкриття – у Варшаві, а фінальний матч – в Києві. Ми хочемо, щоб так було.