Банк "Надра" розсекретив банківську таємницю
Банк "Надра" порушив банківську таємницю і оприлюднив в Інтернеті списки 42 тисяч позичальників, що мають прострочену заборгованість. Корпоративні клієнти-боржники здивовані рішенням банку, оскільки більшість з них готові погашати кредити.
Як пише "КомерсантЪ-Україна", юристи говорять, що клієнти можуть судитися з банком "Надра" через незаконне розкриття ним конфіденційній інформації.
Банк "Надра" пішов на безпрецедентне порушення прав своїх клієнтів і розкрив конфіденційну інформацію про проблемних позичальників. Посилаючись на указ Президента Віктора Ющенка №813 від 8 жовтня, банк на своєму сайті оприлюднив списки 42 тисяч позичальників – фізичних осіб, малого і середнього бізнесу, корпоративних клієнтів, - що мають прострочену заборгованість. Установа розголосила назви і організаційно-правову форму компаній, а також імена та прізвища клієнтів.
Варто зазначити, що в тексті указу немає вимоги або дозволу банкам, в які введена тимчасова адміністрація, робити таку інформацію публічною. Згідно з документом, банки можуть створювати реєстри недобросовісних позичальників і щонеділі інформувати громадськість про стабілізацію ситуації в установах. Намір зобов'язати Нацбанк оприлюднити списки неблагонадійних позичальників Ющенко висловив тільки усно під час зустрічі 7 жовтня з позичальниками і керівниками банку "Надра" і "Укрпромбанку".
Спільний борг позичальників перед банком "Надра" становить 8,5 млрд грн, з них 6,4 млрд грн винні корпоративні клієнти, 658 млн грн – малий і середній бізнес, 1,5 млрд грн – населення. У списку боржників "Надра" опинилися 283 компанії, 106 з яких банк пов'язує з різними бізнес-групами.
Найбільша кількість боржників опинилася в групі Іллі Сегаля (22 компанії), якого учасники ринку раніше називали співвласником банку "Надра", і в групі "Контініум" Ігоря Єремєєва (11). Заборгованість перед банком на 1 жовтня також мали ВАТ "Толіман ЛТД" Вадима Альперіна (вважається власником судна Faina); ППП "Квадро" (торгівля олійними культурами) Олега Гринька; ТОВ "Гранітний кар'єр" і ТОВ "ТД Демидівський кар'єр", що входять до групи Володимира Галицького (глава Державної служби зайнятості) і Володимира Майстришина (депутат Верховної Ради IV скликання); експортер зернового і олійного насіння ООО "Рудіс" групи Віталія Бабича; ЗАТ "Райз" аграрної групи Віталія Цехмістренка; ТОВ "Вольний вітер" співвласника торгівельного центру "Метроград" Мстислава Скоробогатова.
Ст. 60 закону "Про банки і банківську діяльність" зараховує до банківської таємниці інформацію про організаційно-правову структуру юридичної особи-клієнта банку і його комерційної діяльності. Тому оприлюднення списків є прямим порушенням, вважають юристи. "Банки можуть обмінюватися такою інформацією між собою, створювати реєстр кредиторів, але називати прізвища людей, повідомляти, що у них укладений договір з банком і є прострочені зобов'язання, означає порушувати банківську таємницю, - зазначив почесний президент юридичної компанії Jurimex Данило Гетьманцев. – Це є кримінально караним злочином, і позичальник може подати заяву в прокуратуру про порушення відносно банку кримінальної справи".
Деякі позичальники вже розглядують можливість подання позову. "Ми ведемо переговори про реструктуризацію боргу. Думатимемо і про позов до банку", - повідомив голова правління ЗАТ "Корвет" Віктор Желвак. Інші позичальники здивувалися, дізнавшись про свою появу в списку боржників. "Банк не проінформував нас про цей список. Ми співпрацюємо з ними з 2002 року і за цей час залучили кредити на 10 млн доларів, - заявив фінансовий директор групи компаній "Вінніфрут" (виробник соків) Леонід Безручко. – 97% боргу ми повернули, залишилося 350 тисяч доларів. Ми не такий великий боржник, щоб потрапити у чорний список".
Як пише видання, частина клієнтів і зовсім не відмовлялися від погашення боргів. На Чернігівському заводі будівельних матеріалів повідомили, що ведуть переговори про реструктуризацію трьох кредитів на загальну суму більше 7 млн євро. "Завтра я підписуватиму реструктуризацію кредиту і уточнюватиму його суму", - сказав директор компанії "Квадро" Олег Гринько. "Надра" кредитував кілька підприємств нашої групи, ми сплачуємо відсотки і ведемо дискусію про пролонгацію кредитів, - наголосив директор економіки і фінансів групи компаній "Тера Фуд" Денис Гайдак. – Банк наполягає на додатковому забезпеченні, але ми вважаємо, що зможемо виплачувати позики".
За словами президента Unitrade Group (володіє магазинами City.com) Володимира Колодюка, 2008 року ООО "Сітіком" брало кредит у "Надра", але після рейдерської атаки банк зробив недоступною для нього інформацію про борги ТОВ. "Тепер же банк вимагає від нас погашення кредиту, не визнаючи власником цієї юрособи. Замість діалогу з банком ми маємо монолог, який перейшов у фазу відвертого залякування, - говорить Колодюк. – Публікація списків боржників, згрупованих у "бізнес-групи", - грубе порушення закону. І після того, як ми повернемо собі корпоративні права на ТОВ, ми звернемося до суду з проханням оцінити дії банку".