До Луцька привезуть корону короля Данила
До днів Європи в Україні у Музеї волинської ікони діятиме експозиція "Дух епохи короля Данила". В експозиції представлені Чудотворна Ікона Холмської Богородиці (ХІ-ХІІ ст.); Корона короля Данила Романовича із золота та дорогоцінного каміння, створена українськими ювелірами; копія Угоди короля Данила з Тевтонським Орденом і князем Мазовецьким, вперше привезена з-за кордону для обмеженого показу в Україні; копія картини Антона Пилиховського про коронацію Данила Романовича (ХІХ ст.); історичний живопис Олександра Дишка (м. Луцьк) із серії, що була створена до 1000-річчя літописного Володимира. Про це повідомила ZAXID.NET прес-служба Волинської ОДА.
З нагоди відкриття експозиції відбувся „круглий стіл” на тему: „Король Данило та його доба в історичній та культурній спадщині України”, у якому взяв участь директор Львівської картинної галереї Герой України Борис Возницький.
За словами заступника начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Василя Ворона, протягом 1999-2005 років волиняни ініціювали відзначення у літописному Володимирі на державному рівні 800-річчя від часу утворення держави Романовичів (1999), 800-річчя від народження Данила Романовича (2001), а також 750-річчя його коронації (2003). Через вісім століть, у червні 2005 року, у Володимирі вшанували пам’ять Романа Мстиславича, „самодержця усієї Русі” також на державному рівні.
У сприятливому громадсько-політичному кліматі, який супроводжував відзначення цих знаменних дат, створений заповідник „Стародавній Володимир”, споруджений пам’ятник королю Данилу. Підтримка ініціативи волинян з боку Президента і уряду України щодо вшанування пам’яті засновника держави Романовичів Романа Мстиславича дала змогу розпочати 2005 року масштабні ремонтно-реставраційні роботи у місті Володимирі-Волинському.
Але найвизначнішою подією на межі тисячоліть стало повернення однієї з найбільших святинь християнського світу - Чудотворної Ікони Холмської Богородиці. Про історію святині, кроки до реалізації ідеї спорудження храму-музею Хомської Богородиці розповів голова громадсько-культурного товариства „Холмщина” Микола Онуфрійчук.
Цікаво, що з плином часу інтерес волинян до історії краю не послаблюється. Це засвідчують 30 томів наукових збірників історико-краєзнавчих конференцій циклу „Минуле і сучасне Волині і Полісся”. За цей унікальний внесок учасники „круглого столу” вшанували кандидата історичних наук професора Волинського національного університету імені Лесі Українки Геннадія Бондаренка та його краєзнавців.
Доктор філологічних наук, директор Інституту культурної антропології Віктор Давидюк подарував Борису Возницькому мініатюрне видання про унікальну знахідку фольклориста - щедрівку часів князя Романа, яка 800 років побутувала в усній народній творчості та стала предметом аналізу професора Давидюка.