У Львові буде «Європлаза»
Львову потрібен сучасний виставковий центр, який зробив би можливою реалізацію його проєвропейських ділових амбіцій. Зазначимо, що амбіції – небезпідставні: вигідне геополітичне положення регіону й самого Львова, помітна й позитивна на тлі решти країни практика залучення закордонних інвестицій, відкритість та однозначна налаштованість місцевої влади на співпрацю з європейськими діловими колами, хороша динаміка і перспективи росту самої виставкової галузі.
Не можна сказати, що над будівництвом виставкового комплексу у Львові не задумувалися. Найпомітніші виставкові заходи до цього часу проводяться у Палаці Мистецтв та Палаці спорту «Україна». Через тісноту та технічну непристосованість цих приміщень організаторам доводиться стримувати темпи розвитку виставок.
Катастрофічний дефіцит виставкової площі
Як розповіла ZAXID.NET президент ГО «Форум видавців» Олександра Коваль, цього року 40 видавництв не мали місця для стендів. «Близько половини постійних учасників зверталося до нас із бажанням розширити свої експозиції, але ми вимушені обмежувати їх 4 кв. м. Зважаючи на ці обставини, ми не ведемо активної маркетингової політики. Не можемо розвивати захід як міжнародний, адже окрім того, що Палац мистецтв має недостатньо місця, є ще цілий ряд технічних та організаційних вимог до заходів міжнародного рівня», - прокоментувала вона.
Палац спорту тим часом працює мало не цілий рік. Щоб не втрачати обертів, виставківці почали «дробити» виставки. Яскравим прикладом є виставка «БудЕкспо», яка розвивається не менш динамічно, ніж українська будівельна галузь загалом. У 2006 році її організатор «ГалЕКСПО» прийняло рішення про поділ виставки на дві сезонні - осінню, за якою залишилася назва «БудЕКСПО», та весняну - «Вікна. Двері. Дах». Однак, за словами президента компанії Ренати Іваницької, це вирішить проблему не надовго, адже уже в цьому році бажаючих взяти участь у виставці «Вікна. Двері. Дах» було стільки, що доводилося розставляти стенди у холі.
Кілька років тому була спроба трохи «розвантажити» палаци - обласна адміністрація намагалася освоїти експоцентр на Городоцькій, де колись проходили виставки сільськогосподарської техніки. Однак територіальне розміщення експоцентру і його технічні характеристики не підійшли операторам ринку, там відбулося кілька виставок і на тому все закінчилося. Зараз ТзОВ «Пам'ять», що володіє будівлею, здає ці приміщення в оренду під великі склади.
От і виходить, що велосипеда не вигадаєш, і для того, щоб могла розвиватися виставкова індустрія, а місто й область могли із цього багатіти, потрібен великий експоцентр з вигідним місцем розташуванням і продуманими до найменших дрібниць сервісами.
Про те, що слід враховувати при будівництві такого об'єкту, ZAXID.NET розпитувала у начальника відділу зовнішньоекономічної та виставкової діяльності Львівської торгово-промислової палати Володимира Коруда, оскільки саме ТПП дали незалежній Україні перші зразки сучасної виставкової діяльності й віддавна виступають у цій галузі ретрансляторами європейського досвіду.
«Місце, де слід розташовувати експоцентр, має бути зручним, по-перше, для виставківців. Відтак, має бути достатня площа як самого об'єкту, так і землі довкола. Оптимальним є побудова як закритих виставкових площ, так і відкритих, які використовуються для експозиції великої техніки. Уже з цього зрозуміло, що мають бути продумані під'їзні шляхи, паркінги. Також центр має бути оснащений відповідними комунікаціями, освітленням, вентиляцією, - розповів В.Коруд. - Повноцінні масштабні виставки неможливо уявити без мультимедійних презентацій, семінарів, Інтернет-конференцій. Тому потрібні конгрес-хол, прес-центр, телефонний та Інтернет-зв'язок. Мають бути банківські й довідковий сервіс, готелі, туроператорські фірми, заклади громадського харчування, відпочинку».
«Окрім цього, центр має бути достатньо зручним і доступним для відвідувачів. «Перше, що приходить на гадку, - центр міста. Можливо, й хотілося б збудувати експоцентр на 20 га у центрі міста, але у Львові це неможливо, тому залишаються околиці. Однак практика європейських країн свідчить, якщо експоцентр будується на транспортних розв'язках і відвідувачам легко до нього добиратися, то довкола доволі швидко з'являється розвинена соціальна інфраструктура. При цьому готелі, туроператорські фірми, супермаркети, заклади громадського харчування, відпочинку, що дислокуються поруч із новим експоцентром, починають заробляти значно швидше, аніж він сам», - акцентував В.Коруд.
Справа в грошах
За словами начальника відділу зовнішньоекономічної та виставкової діяльності Львівської торгово-промислової палати, те, що питання будівництва експоцентру у Львові не вирішувалося, зводилося до фінансової неспроможності.
«Усі чиновники відвідували великі й малі виставкові об'єкти в Україні і закордоном, і знають про ті вигоди, які дають такі об'єкти регіону», - прокоментував він ZAXID.NET. І додав: «Євро-2012 дало поштовх, тобто ця подія дозволяє спрямувати увагу інвесторів на Львів, і показати, що це місто - гідне, аби тут відбувався великий бізнес».
Невдовзі після того, як підтвердилася інформація, що Львів прийматиме Євро-2012, міська й обласна адміністрації утворили робочу групу для будівництва у Львові спеціалізованого виставкового центру, яку очолили директор департаменту економічної політики ЛМР Олег Синютка та перший заступник голови Львівської ОДА Валерій П'ятак.
Першим завданням групи було підготувати пропозиції щодо місця розташування виставкового центру. Як повідомив ZAXID.NET один із членів робочої групи, директор департаменту містобудування ЛМР Андрій Павлів, міській і обласній владі вдалося виробити спільне бачення у цьому питанні. За його словами, зважувалося дві основні пропозиції - ділянка в Рясному (30 га) та поблизу іподрому на вул. Стрийській (17 га), де має будуватися й стадіон. Перевагу надали останній.
Важливу роль тут зіграли аргументація фахівців, залучених до робочої групи. Зокрема, Рената Іваницька, президент ВАТ «ГалЕКСПО», прокоментувала: «Нам приємно, що влада сприйняла ідею будівництва нового сучасного виставкового центру саме у районі вул. Стрийської, у прив'язці з будівництвом стадіону до Євро-2012». На думку Р.Іваницької, розташування виставкового центру саме в цьому місці гарантує йому високу відвідуваність. «У цьому районі завжди є велике скупчення людей, великий потік транспорту. Під Євро-2012 будуватиметься відповідна інфраструктура, облаштовуватимуться транспортні розв'язки, паркувальні зони, готелі, заклади харчування. І це ті додаткові плюси, які потрібні великому виставковому центру. Окрім цього, рано чи пізно буде збудована об'їзна дорога, що з'єднає вул. Стрийську з Сиховим», - прокоментувала вона.
Не насторожує сусідство зі стадіоном і Львівську ТПП. «Побоювання, що розташування виставкового центру у безпосередній близькості зі стадіоном, звісно, зважувалися. Однозначно, що виставкові заходи не проводитимуться одночасно зі спортивними. Однак побудова експоцентру саме там гарантує високу відвідуваність. Окрім цього, буде простіше розв'язувати питання інфраструктури. Загалом, плюси переважили мінуси», - прокоментував В. Коруд.
Інвестор не забариться
Проте, зі стовідсотковою впевненістю говорити про те, що центр збудують саме на Стрийській, можна буде лише тоді, коли виділення земельної ділянки погодять з депутатами міської ради. Наразі депутати ще не обговорювали це питання. Далі місто має визначитися, яким чином воно братиме участь у цьому проекті.
В.Коруд зазначив, що «будівництво великого експоцентру - це стратегічна річ, такі об'єкти окуповуються за 10-20 років». Відтак, за його словами, практика такого будівництва і в Європі, і в Україні відбувається за активної участі місцевої, регіональної та державної влади. «Владна підтримка може виражатися у виділені земельної ділянки, потужній промоції для зацікавлення інвесторів. Тим часом, форма власності залежить від того, яких гарантій вимагатиме інвестор, будуючи об'єкт таким, як він потрібен владі. Влада задає як формат об'єкту, так і формат будівництва (темпи тощо). Звідси є багато варіантів: «збудував-продав», «збудував-віддав в оренду», «збудували-спільно використовують», - пояснив він.
Щодо орієнтовних параметрів об'єкту, А.Павлів поінформував: «На першому етапі планується звести виставковий павільйон площею 7-8 тисяч кв. м, чого цілком достатньо, аби задовольнити потреби львівського ринку. Однак далі його можна буде й розширювати». За попередніми оцінками, будівництво першої черги коштуватиме інвесторам 1,5-4 млн доларів, залежно від обраного проекту.
За словами А.Павліва, на сьогодні міській владі важливо, щоб цей центр був збудований, і його можна було активно використовувати. Він не сумнівається, що інвестор знайдеться доволі швидко. «Найближчим часом буде затверджений перелік земельних ділянок до Євро-2012, і, я думаю, інвестори почнуть цікавитися будівництвом експоцентру. Якщо подивитися на географію, то на Львівщині настільки багатих людей немає. Однак такі люди є в Європі, окрім цього, у Києві нам натякнули, що якщо самі не впораємось, то нам порекомендують інвестора зі Східної України, який має і кошти, і досвід».
Конкурентна готовність №1
Самі ж учасники ринку твердять, що роль інвестора применшувати не варто, від нього можуть залежати як темпи розвитку виставкового ринку, так і його формат: склад учасників, перелік виставок. «Якщо прийде профільний інвестор, який має інтереси у виставковій галузі, то це неодмінно відобразиться на конкуренції», - переконана Р.Іваницька. Директор виставкового бюро «Експо Бізнес Сервіс» Валерій Антонюк вважає, що ціна оренди у новому виставковому центрі буде на порядок вищою, і це позначиться на переліку організаторів й учасників виставкових заходів. «Загалом, можу прогнозувати, що почнеться процес концентрації. З ринку зникнуть неконкурентноздатні гравці, ті ж, хто здатен прогресувати, уже в перші роки демонструватимуть ріст на 20-30%, далі - більше», - резюмував він.
Ці прогнози можуть почати справджуватися й раніше, ніж відкриється новий експоцентр. Справа в тому, що компанія «LEMBERG», що володіє бізнес-центром на Б.Хмельницького, 139, проводить реконструкцію цеху на вулиці Кукурудзяній під виставковий комплекс площею 10 тис. кв м.
З огляду на те, що виставковий комплекс «LEMBERG» розташовується неподалік від в'їзду у місто з київської траси, й окрім інших інфраструктурних об'єктів матиме регіональний митний термінал і митно-ліцензійний склад, ще до появи обговорюваного владою експоцентру на вул. Стрийській цей об'єкт може змінити обличчя виставкового ринку Львова. Це визнає й сама влада. А.Павлів прокоментував цю подію так: «Виставковий центр компанії «LEMBERG» не зможе конкурувати із виставковим центром, який планує місто й область. Однак він цілком успішно зможе зайняти свою нішу. Він дійсно має вигідне розташування, і принаймні на першому етапі, поки великий експоцентр не буде збудований, у LEMBERGу зможуть проводитися виставки. Якщо умови співпраці будуть вигідними, то багато виставківців залишиться працювати там».
Що ж до перспектив Палацу Мистецтв та Палацу спорту «Україна», то попри відверті заяви операторів виставкового бізнесу про бажання якомога швидше покинути їх, швидше за все, ці об'єкти у майбутньому не занепадуть. Зокрема, А.Павлів зазначив: «Якщо усе спрацює, то потік гостей у Львів значно зросте. І потрібно буде суттєво ущільнювати графік атракцій і заходів для них. Тобто Палаци будуть більше працювати за своїм прямим функціональним призначенням».