В Червонограді реалізовуватимуть “Локальну програму енергозбереження для бюджетної сфери і населення”
“Локальна програма енергозбереження для бюджетної сфери і населення”, яку реалізовуватимуть в Червонограді, розрахована на два роки, - розповів ZAXID.NET начальник управління комунального господарства міськвиконкому Зеновій Наливайко, - і стане логічним продовженням інших заходів з енергозбереження, що проводилися в місті у 2001-2005 роках".
З його слів, програма є спеціалізованою і враховує сучасні реалії і можливості інноваційно-технологічного розвитку. "Її ефективність має проявитися у зменшенні споживання енергоресурсів, заощадженні коштів з бюджету та населення. Також завдяки програмі мають створитися сприятливі умови для інвестування в енергозберігаючі проекти", - вважає Зеновій Наливайко.
Серед проблем у бюджетній сфері, котрих планують позбутися комунальники, розробники програми називають низький показник теплоізоляції адміністративних та житлових приміщень; коефіцієнт корисної дії централізованого опалення становить лише 67%, а за рахунок його підвищення можна зменшити споживання газу на 30-35%. У Червонограді середньорічне споживання газу перевищує 62,5 млн кубометрів. Витрати електроенергії на освітлення становлять 13-28%, на технологічні цілі - 17-36%, половина спожитої при цьому електроенергії в зимовий період витрачається на догрів приміщень.
На потреби опалення в населених пунктах витрачається до 68% спожитого газу. При цьому загально річний енергоощадний потенціал багатоквартирних будинків становить понад 62%. За догрів приміщень в помешканнях загалом червоноградці сплачують 0,6 млн грн. А у міжсезонний період проблеми опалення підсилюються необхідністю забезпечення гарячою водою.
У комунальній сфері свої проблеми з енергозбереженням. Зокрема, “Червоноградтеплокомуненерго” у 2006 році спожило 39,4 млн кубометрів газу на 16,6 млн грн. Населенню це коштувало 32,6 млн грн і майже 2,09 млн грн - бюджету. Майже 2,56 млн грн використано нераціонально через низький показник ККД теплогенеруючого обладнання та магістральні втрати. За розрахунками фахівців вартість відновлення централізованих систем теплопостачання коштує 40 млн грн, а таких коштів у міському бюджеті немає. Тому перехід на локальні (будинкові) системи теплогенерації у багатьох випадках виправданий. Наразі мешканці мають альтернативу - встановлювати автономні системи. Впродовж 2005-06 років на індивідуальне опалення перейшли мешканці 6 864 квартири з 26 623 наявних. Причому зареєстрували своє тепло лише 2 420 споживачів.
Основним джерелом фінансування програми є місцевий бюджет розвитку та місцеві податки і збори. Також влада сподівається на регіональні та загальнодержавні кошти. Серед інших джерел представники мерії називають гроші міжнародної технічної допомоги та пільгове кредитування населення.