Корупція у дозвільній системі зростає попри кризу
У межах проекту "Сприяння активній участі громадян в протидії корупції "Гідна Україна" у 2008 році і 2009 році проводилися загальноукраїнські соціологічні дослідження "Корупція та регулювання підприємницької діяльності в Україні: отримання документів дозвільного характеру на операції з землею та будівництво". Про це 7 червня під час прес-конференції у Львові повідомила менеджер з досліджень та моніторингу проекту "Сприяння активній участі громадян в протидії корупції "Гідна Україна" Світлана Горна.
С.Горна повідомила, що майже 47% охоплених дослідженням компаній вважають, що за останній рік процедура отримання дозволів на будівництво стала більш корумпованою. Поряд із цим більше 57% отримувачів дозволів на операції з землею вважає, що рівень корупції в традиційній системі видачі дозволів збільшився за останній рік.
Як поінформувала заступник директора компанії "InMind", яка проводила дослідження, Надія Пірон, на думку підприємців у період з 2008 до 2009 року рівень корупції у традиційній дозвільній системі значно збільшився. Зокрема, щодо сфери отримання дозволів на будівництво так вважає уже не 65% опитаних, а 75%. Більш корумпованою вважають підприємців і сферу отримання дозволів на землю. Їх кількість збільшилася з 74% до 85%. Тим часом, на думку підприємців, рівень корупції в системі єдиних дозвільних офісів зменшився. У сфері отримання дозволів на будівництво з 55% до 11%, а в сфері отримання дозволів на землю - з 46% до 30%.
Це сприйняття дозвільної системи, особливо традиційної, як корумпованої підтверджене і власним досвідом підприємців. Як повідомила Н.Пірон, зафіксоване значне збільшення досвіду корупції у традиційній дозвільній системі в період між 2008 і 2009 роками. У сфері будівництва такий досвід у 2009 році мало 57% опитаних проти 49% у 2008 році. У сфері отримання дозволів на землю кількість респондентів, що мали досвід корупції, збільшився з 52% до 58%. Досвід корупції у компаній, що зверталися до єдиних дозвільних центрів за цей період значно зменшився: у сфері отримання дозволів на будівництво з 35% до 28%, у сфері отримання дозволів на землю з 39% до 21%.
Внесла певні корективи й економічна криза. Як свідчать результати досліджень, зменшилася кількість добровільних хабарів підприємців. Збільшилося задіяння персональних зв’язків для отримання дозволів на будівництво: у традиційній системі з 42% до 48%. Тим часом, вимагання хабарів для оформлення дозволів на будівництво чиновниками у традиційній системі з 2008 року по 2009 збільшилося з 32% до 39%.
Показовою тенденцією стало збільшення використання посередників для отримання дозволів на будівництво та землю як у традиційній системі, так і в системі єдиних дозвільних центрів. Коментуючи це, Світла Горна зазначила, що посередників можна поділити на дві групи: "Перша - це професійні компанії, що надають відповідні послуги, друга - це чиновники, що зловживають своїм службовим становищем.