«Натрапили ми на скотомогильник, відрізали ножем шматки корови чи коня. Так і їли...»

Історії людей, які пережили Голодомор 1932-1933 років

Головні новини Львова 23.11Юлія Девда, 23 листопада 2018, 21:12 2513 0

Цієї суботи, 24 листопада, Україна вшановуватиме жертв Голодомору 1932-1933 років, який штучно створила радянська влада. За різними даними, через відсутність їжі протягом двох років померли від 3 до 10 мільйонів людей. Проте у Львові ще живуть ті, хто пам'ятає трагічні події 86-річної давності та зі слізьми на очах ділиться своїми спогадами.

Серед таких ‒ 93-річний Микола Чишкун, який народився на Вінниччині. Коли у рідне село Кашперівка прийшов голод, хлопчикові було сім. Тоді місцева голота, за вказівкою так званих комітетів бідноти, безжально вимітала з хат зерно і худобу. Сім'ю хлопчика рятували коржі з борошна та листя.

«Хтось додавав полову чи лободу і робили маторжаники. Також у нас була корова, яка виручала. А коли дід Матвій, з яким я пас худобу, глянув на нашого котика Кузіка, то спитав: «Ви досі його не з'їли? Я б це давно зробив!» Ще одного разу ми натрапили з товаришами на скотомогильник, відрізали ножем шматки корови чи коня, а паличками зчищали білі черв'яки. Так і їли...», ‒ пригадує Микола Чишкун.

90-річному Григорієві Бумасенку пощастило більше. В часи голоду він проживав у дитячій колонії, тому з їжі щось та й перепадало. Проте пам'ятає, як усе починалось.

«Вони приїхали до сестри додому і позабирали з хати їжу. Зостались тільки голі стіни. Мама, як те побачила, то впала. Ми викликали «швидку» ‒ підводу. Її між колеса поклали й повезли до медпункту», ‒ розповідає чоловік.

У Львові таких людей, як Микола Чишкун та Григорій Бумасенко, 112. Більшість з них, після голоду переселились зі східних та центральних областей сюди.

На сьогодні події 1932-1933 років геноцидом визнали 16 країн: Естонія, Австралія, Канада, Угорщина, Ватикан, Литва, Грузія, Польща, Перу, Парагвай, Еквадор, Колумбія, Мексика, Латвія, Португалія та США.

«Якщо процес буде тривати, то російська пропаганда, яка всіляко перешкоджає цьому визнанню, матиме менші шанси для переконання світових лідерів. Є інформація, що коли Азербайджан мав намір визнати Голодомор геноцидом, то з Росії їм переказали: «Погодитеся ‒ забудьте про Нагірний Карабах», ‒ каже історик, декан історичного факультету імені Івана Франка Роман Шуст.

Зазначимо, що близьким до визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом є Ізраїль. У лютому на розгляд тамтешнього парламенту внесли відповідний законопроект.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук