Нацбанк назвав причини зростання інфляції в Україні
Максимальний із 1998 року для вересня приріст індексу споживчих цін (ІСЦ) обумовив прискорення річної інфляції споживчих цін до 10,5%. Про це сказано в експрес-оцінці інфляції за вересень 2010 року Нацбанку України.
Відповідно до повідомлення, з початку року приріст ІСЦ прискорив річну інфляцію споживчих цін на 7,4%. У вересні (2,9%) його спричинили як зростання цін на сирі продукти (7,2%), так і прискорення базової інфляції (1,5%), повідомляють Українські новини.
Зростання цін на сирі продукти у вересні найбільшою мірою було обумовлене "шоками" на окремих товарних ринках. Основними факторами були різке зростання цін на світових продовольчих ринках і погіршення інфляційних очікувань економічних агентів.
У цілому, зміна небазової інфляції у вересні становила 4,5%.
Зміцнення курсу євро в умовах відносної стабільності курсу гривні щодо долара США стало головним фактором ослаблення номінального ефективного обмінного курсу національної валюти, що сприяло зростанню вузького базового ІСЦ на 0,5% (хоча в річному вимірі продовжилося уповільнення до 3,6%).
Тим часом, зростання базової інфляції (до 1,5% у вересні, до 7,7% - у річному вимірі) відбулося за рахунок підвищення цін на алкогольні й тютюнові вироби та зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки.
Під впливом низького зовнішнього попиту на продукцію металургії продовжилося уповільнення індексу цін виробників до 19,2% у річному вимірі. Зростання індексу цін виробників у вересні на 0,1% було обумовлене здебільшого за рахунок зростання цін у харчовій промисловості.
Нагадаємо, за даними Держкомстату, у вересні споживчі ціни підвищилися на 2,9%. У січні-вересні інфляція становила 7,4%. При цьому в 2009 році інфляція становила 12,3%, у 2008 році - 22,3%.