«Ніхто Львів не "тримає", нема домінуючої сили»
Начальник кримінальної поліції Тарас Сабанюк про організовану злочиність
Зростання рівня злочинності, особливо важких злочинів – останнім часом таке враження виникає, напевно, не лише у мене. Чи справді злочинність знову піднімає голову – і що є причиною? Поговоримо сьогодні із заступником начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області, начальником кримінальної поліції Тарасом Сабанюком. Вітаю.
Доброго дня.
Давайте почнемо із загального: чи справді на Львівщині – чи у Львові зокрема – можна говорити про суттєве зростання злочинності?
Якщо брати в цифрах і в тому, що відбувається в порівнянні з 2019 роком, з 2018 роком (я думаю, воно простим мешканцям, пересічним громадянам не цікаво) – то в кількісному еквіваленті немає росту злочинності. Тобто самі події, які скоюються останнім часом за певних умов, за певної резонансності, за обставин, як вони виникають – дійсно, може скластися думка про те, що якийсь іде ріст злочинності і по тим розбійним нападам, і… Хоча можу сказати в двох словах: якщо взяти по особливо тяжких злочинах те, що ми зараз говоримо, то якщо в 2019 році в нас було близько 3500 злочинів…
Тяжких?
Тяжких, так. То в цьому році – буквально 2500 злочинів.
Більшість львів’ян орієнтується про стан злочинності з повідомлень медіа. І реально дуже багато було якихось таких випадків. Може, ви детальніше могли би розповісти? От, наприклад, оце вбивство валютника на вулиці Павлова – там чотирьох, здається, затримали, так?
Не чотирьох, а трьох. Я би що сказав. Дійсно, повертаючись до попередньої думки щодо резонансності і щодо обставин, як цей злочин скоювався.
Розумієте, в кінці квітня місяця прийшло до нас зранку повідомлення про стрільбу, яка відбулася на академіка Павлова. Зрозуміло, стрільба – не кожен день відбувається, причому зразу було передано по лінії 102 про те, що є одна особа потерпіла. Коли вже виїхали на місце події, побачили потерпілих – одна людина жива, друга вже була мертва.
З’ясували обставини про те, чим вони займалися – займалися вони обміном валюти (купівля-продаж), валютними операціями. Відповідно, самі розумієте, приїхало багато служб, керівництво ГУНП, міське, райвідділ. На всі такі відповідні події зразу йде моментальне реагування, підіймаються на ноги всі служби, вводяться спеціальні операції і, як то кажуть, працюється аж до моменту повного розкриття, поки всіх не було затримано. По потерпілих зрозуміло – в процесі, буквально по гарячих слідах, ми зразу ж встановили, де кинули автомобіль. Буквально через деякий час, знову ж таки по гарячих слідах, по аналізу того відеоспостереження, яке знаходилося в місті Львові. Й об’єктивно скажу, що якась доля везіння для працівників поліції – ми встановили особу, яка мала вогнепальні поранення ноги.
Один із нападників.
Так. А тут уже в процесі робота продовжилася щодо пошуку інших злочинців, які скоювали цей злочин.
Кілька тижнів тривало, поки їх затримали. Я так розумію, цей один все-таки щось розказав про своїх?
Про це ми не будемо говорити – розказав, не розказав. Робота тривала превентивного, оперативного характеру. І закінчилося це все тим, що буквально через день ми затримали з грошовими коштами другу особу, яка знаходилась у місті Львові. А ще через декілька тижнів ми затримали ще двох громадян – також мешканців міста Львова. На даний момент всі арештовані, всі знаходяться в СІЗО і будуть нести в подальшому серйозне покарання.
Чому декілька тижнів? Тому що коли, вивчаючи особу одного, другого, третього злочинця, ми не мали справу з якимись хлопчиками, які тільки десь ставали на злочинний шлях. Це нормальні люди, які всі вже мають за 40 років, мали в свій час відношення до кримінального середовища.
Тобто це досвідчені злочинці?
Так, досвідчені злочинці, мали відношення до певних груп ще колись у давні часи. Тобто дуже добре обізнані з роботою правоохоронних органів.
Чому я зачепив цю тему? Бо, як правило, ці валютчики недоторкані, тобто коли їх грабують – це щось означає. Це якісь проблеми в кримінальному світі? Валютчики в нас постійно вільно ходять з кульками грошей.
Валютчики – так, постійно вільно ходять з кульками грошей.
Це не люди з вулиці пограбували.
Не люди з вулиці. Наш потерпілий (шкода, звичайно, що він помер) – це люди, які володіють значними сумами грошей. І злочинці, самі розумієте, не сплять і дивляться за ними, бачать, можуть і самі здійснити якийсь обмін валют.
Основна із проблем, чому воно так взагалі відбувається, чому в нас здійснюються ці розбійні напади, пограбування валютчиків, забираються значні грошові кошти – іноді, коли аналізуєш сам злочин, то проблема в тому, що самі валютчики ведуть себе таким чином, з думкою про те, що їх ніхто не зачепить. Що от «ми 20 років так працюємо, ми з тим пакетом ходимо – і все буде нормально, ніхто нас не зачепить, ми проскочимо і все буде добре».
Але в кримінальному світі існує таке поняття, як «дах» – якийсь старший, який контролює цю діяльність. Це має якісь підстави?
Серед валютчиків?
Так.
Ні. Якщо чесно, то я взагалі перший раз чую на рахунок того, що хтось може «кришувати» валютчиків. Якби «кришували» валютчиків – то, мабуть, і не скоїли би розбійний напад.
Бо питання в тому, чи цих вбивць шукала не лише поліція, чи і якісь злочинні угруповання?
Не знаю на рахунок того, чи злочинні угруповання шукали… Можливо, з одної сторони, буде неправильно сказати, але задоволений тим, що це знайшли працівники поліції, знайшли працівники карного розшуку спільно з працівниками управління стратегічних розробок. Всі наші дії, які ми проводили, дали свій позитивний результат.
Ще хотів би зачепити таку тему: в Золочеві було резонансне вбивство двох підлітків – і це було пов’язано з наркотиками, наскільки зрозуміло. Паралельно там же відбулося затримання заступника начальника тамтешньої поліції за збут наркотиків. Як це можливо, щоби високопоставлений поліцейський займався збутом наркотиків?
Дам хронологію для початку, щоби було зрозуміло, як воно відбувалося. Спочатку пішло повідомлення про те, що пропало двоє неповнолітніх дітей. Хлопчик зі своєю дівчиною пішли і не повернулися додому. Відповідно, всі кинулися на пошуки цих двох неповнолітніх дітей.
Я потім повернуся до цієї ситуації – в подальшому дійсно була така неприємна подія про те, що відбулося затримання працівниками СБУ. Затримали одного з керівників Золочівського ВП за такий злочин, на гарячому під час продажу наркотичних речовин.
І ще в подальшому, буквально через деякий час, поступила інформація про те, що цих двох дітей немає в живих – і ця інформація була в подальшому реалізована. До чого я веду? На даний момент один із керівників Золочівського ВП в ньому вже не працює, знаю, там відбуваються судові процеси. Але відношення до зникнення чи якогось цей…
Це не пов’язані речі, так?
Не пов’язані. Воно пов’язане тільки з тим, що (самі розумієте, Золочів – невелике місто) там наркотики і там наркотики. От і все. Але я думаю, що суд прийме правильне рішення щодо кваліфікації і того, хто буде відповідати. Там багато думок, і занадто рано про щось говорити.
Яка загалом ситуація з обігом наркотиків у Львові і в області? Якщо в таких маленьких містечках, як Золочів, ніби нормальні діти – і наркотики...
Я вернуся ще до цього запитання щодо золочівських дітей. Так, дійсно, в подальшому, коли вже розкрили даний злочин, коли було виявлено тіла зниклих дітей, було зрозуміло, що ті люди, які скоїли даний злочин, мали відношення до продажу наркотичних речовин на території Золочівського району.
Була проведена робота, задокументовано – і аж у процесі певних оперативних моментів ми здобули інформацію, що тут не так все просто, як воно було. Чому? Тому що коли зникли діти, виникало багато запитань, відпрацьовувалися дві версії. Одна версія – те, що з дітьми сталася якась подія нехороша (вбивство чи ще якась подія). А друга версія – про те, що діти самовільно покинули місце проживання. І на даний момент у засобах масової інформації є певна критика, що працівники поліції погано шукали чи зразу не знайшли…
Там тіла заховали.
Так, тіла заховали. Я хочу зараз сказати, розставити всі ці крапки, які є щодо цього: самі злочинці (це ми вже зараз розуміємо) видавали ту саму хибну інформацію як для нас, правоохоронців – оскільки ми постійно моніторили інтернет, мобільні телефони і все решта, – так і для самих батьків. До останнього моменту ми підтримували другу версію, що діти живі і з ними все нормально.
Тобто злочинці брали участь у пошуку цих дітей?
Ні. Злочинці користувалися тими самими мобільними телефонами, які забрали у наших зниклих двох дітей. І викидали інформацію.
Ага, вмикали.
Вмикали, фотографії могли викинути, де біля якогось пам’ятника… І самі сподівалися… Уже в подальшому, коли управління по боротьбі з наркотиками задокументувало злочинність даних осіб, які в нас підозрювалися по цьому, – і вже в процесі спілкування люди зізналися про те, що скоїли ще вбивство.
Але коли я питав загалом про ситуацію з наркотиками, зокрема я мав на увазі те, що стіни багатьох будинків у Львові розписані фактично неприхованою рекламою наркотиків. І цей ринок процвітає.
Певні інтернет-закладки, тобто отримання наркотиків через мережу інтернет – так. Знову ж таки, сказати про те, що ми працюємо… Я думаю, люди подивляться на вулицю – можливо, воно там.
Я запевняю (і щоби мене також правильно зрозуміли мешканці міста Львова і Львівської області) – після реформи міліції в поліцію напрямок боротьби з наркозлочинністю взагалі перебудували. В якому розумінні? Туди понабирали нових працівників, молодих амбіційних працівників з думкою про те, що потрібен час, щоби вони могли адаптуватися, навчитися і працювати так, як потрібно – боротися дійсно з наркоманією.
Те, що по інтернет-закладках є певні результати – не те, що певні результати, а є реальні результати по боротьбі, реальні виявлені організовані злочинні групи у Львівській області. Але я розумію, що якоюсь мірою це ще мало. Я вам скажу так, що на даний момент у нас налагоджена співпраця з певними громадськими діячами, організаціями, які мають безпосередньо прямий контакт з нашими працівниками управління боротьби з наркозлочинністю. Люди дзвонять – оперативне реагування, виїжджаємо, документуємо, затримуємо. Я думаю, в подальшому буде ще краще.
Але якщо згадати золочівського начальника тамтешньої поліції, який сам торгував, то якось є трохи сумнів.
Справа, наскільки я знаю, передана до суду. Я не захищаю його, оскільки це був начальник кримінальної поліції і мій підлеглий. На рахунок того, що він торгував – це занадто вже так сказано. Так, його було затримано по статті 208, був, якщо я не помиляюся, арештований. У мене нема, якщо чесно, що сказати.
Ви впевнені у своїх підлеглих? Це ваш підлеглий – і людина попадається на такій справі… Це кидає пляму на всю поліцію.
На всю поліцію, звичайно, тепер про всю поліцію будуть… І ту якусь, не скажу, що позитивну роботу по тому, що ми знайшли цих дітей (так не можна сказати, бо все-таки ми виявили два трупи, правильно?) – але ми розуміємо, хто це скоїв. Але все це нівелюється подією заступника начальника Золочівського ВП, розумієте?
Якось після того ви перевіряли інших? Бо я думаю, що не тільки в Золочеві таке є.
Зрозумійте правильно: ніхто з нас, керівництва ГУНП, не збирається десь когось прикривати, не збирається щось десь ховати і щось там вигороджувати. Так, є багато ще моментів, за які дуже стидно – і дуже стидно, що це є наші працівники. До прикладу – та ситуація, яка в нас недавно була в Стрийському ВП, де було ДТП скоєне нашим працівником.
Я власне хотів запитати. Кілька днів тому, коли майор міліції на службовій машині збиває людину: пішов, подивився, ще щось смикається – і просто втікає з місця ДТП…
У цій ситуації я як керівник і начальник ГУНП, ми приїхали зразу, як тільки з’ясували, що цю ситуацію скоїв наш підлеглий. Я можу сказати лише одне – вибачитися перед цією мамою, перед батьком, перед родичами про те, що таке сталося. Що в якійсь мірі, напевно, ми не додивилися за своїм підлеглим.
А ви можете пояснити його мотивацію? Я розумію, що в чужу голову не залізеш, але він був на завданні, сталося таке нещастя. Чому він втік?
Ви розумієте, люба мотивація, яку б він не наводив, – вона не виправдовує те, що він залишив людину помирати на місці події.
А що би йому було, якби він лишився?
Знову ж таки, якби він лишився на місці події – зараз я не готовий говорити про якийсь результат конкретний.
Але його, очевидно, покарали б?
Його, звичайно, покарали б, було б відкрите кримінальне провадження. А вже в процесі експертиз було б з’ясовано…
Наскільки він винен.
Наскільки він винен. Ви розумієте, обставини різні бувають, то таке. Але як би там не було на даний час, він залишив людину. Людина отримала дуже серйозні тілесні ушкодження і знаходиться зараз в лікарні.
Ну так, вже шість чи сім днів у комі.
А коли вже начальник ГУНП, весь керівний склад вночі приїхали і спілкувалися з мамою і з батьком… Тобто ніхто нічого не приховував.
Ну і ви теж його зразу звільнили, так?
Ми самі і виявили даний злочин. Самі виявили, знайшли, проаналізували… Людина буде відповідати по закону.
Але ви не повідомили про цей злочин відразу. На жаль, у медіа це потрапило з подачі родичів. Чому ви не повідомили?
Я не згідний взагалі сказати, що як там родичі...
Я вас можу запевнити, що журналісти про це дізналися зі слів родичів.
Запитаю у свого прес-центру. Взагалі злочин був скоєний у неділю, а у вівторок чи в середу уже заступник по оперативній роботі Стрийського ВП доповів нам про те, що був встановлений автомобіль.
Затримали.
Так, затримали автомобіль, і що це наш працівник.
Ви згадали на початку програми, що участь у цьому нападі на валютчика брали люди з давніх львівських угруповань. А яка ситуація зараз загалом? Організована злочинність у Львові – вона завжди була, вона є, напевно. Які головні угруповання? У нас є якісь угруповання? Колись була Завіні організація, ще інші. Тепер такі групи є?
Скажу вам так: групи є. І багато груп нових, які дійсно можна назвати серйозними. Виходячи з точки зору тих злочинів резонансних останніми подіями – той самий розбійний напад, який був у Миклашеві.
Ну так, і в Радехові було схоже вбивство.
В Радехові було вбивство, на даний час ми ще його не розкрили. У Миклашеві також вилізла група людей, яка не попадала в поле зору раніше нам як правоохоронцям. Але по тому, як вони це зробили, по тому, як вони діяли в даній ситуації, те, що вони і скоїли вбивство – це серйозна група, яка утворилася десь у Львівській області.
Але я більше мав на увазі таку системну організовану злочинність, яка заробляє на проституції, наркотиках. От такі є?
Питання таке цікаве.
Не просто банда, яка збилася і напала на будинок, когось вбила – а рекет?
Напевно, всі чудово розуміють те, що люди якщо займалися злочинами, то так на даний момент вони і займаються. Відповідно, якщо в якийсь певний період часу він сам скоював злочин, то на даний момент є вже люди, які біля нього працюють, люди, які виконують певні функції, люди, які скоюють злочини. Хочу вам сказати про те, що зараз і управління карного розшуку, і нове управління стратегічних розробок (колись УБОЗ був) над цими групами працюють.
Тобто ви не хочете… От колись про Завіню казали – українці якийсь час «тримали» Львів. А потім там змінилися різні етнічні групи. Зараз українці Львів «тримають»? Чи хто – росіяни, чеченці?
Дивіться, взагалі ніхто Львів не «тримає». Це таке поняття… Не буде правильно з моєї сторони сказати, що хтось «тримає».
Немає домінуючої сили?
Немає домінуючої сили. Є сила, яка з ними постійно бореться.
Я не сумніваюся, що ви боретеся.
А на рахунок того сказати, що хтось там десь відповідає за якусь певну ланку, чи десь там відповідає за пів Львова чи за Пустомити, Самбір і все решта… Так, звичайно, є злочинці. Так, звичайно, є люди, які мають певний авторитет у кримінальному середовищі. Але ті самі злочинці знають, що є відповідні служби, які ними займаються.
Зрозуміло, дякую. Нагадаю, що сьогодні в студії ZAXID.NET LIVE був заступник начальника Головного управління Національної поліції в Львівській області Тарас Сабанюк. Мене звати Олег Онисько. Дякую, що читаєте і дивитеся ZAXID.NET.