Сергій Бабак: Львівтеплоенерго може стати прибутковим
ЛМКП «Львівтеплоенерго» має шанси стати прибутковим. Головне для цього – розробити реальний проект його розвитку, навести жорстку фінансову дисципліну, не віддати у концесію та контролювати діяльність менеджменту підприємства.
Такі висновки автор матеріалу зробила після розмови з радником міського голови Львова з питань енергозабезпечення міста та комунальної теплоенергетики Сергієм Бабаком.
- Пане Сергію, чи зараз існує реальний спосіб, завдяки якому можна підняти якість теплопостачання у Львові до належного рівня?
- Є такий спосіб. Треба зробити технічні інженерні розрахунки, які відсутні на підприємстві теплопостачання. Адже все, про що говорило керівництво «Львівтеплоенерго», виявилося міфом. На підприємстві нема концептуального проекту розвитку системи теплопостачання, який би відповідав вимогам чинного законодавства. Там є лише набір папірців, який не відповідає жодним стандартам, що застосовуються в Україні. І це треба починати терміново, бо час втрачається. Тобто, слід займатись інженерною роботою та економічними розрахунками.
- Відсутність таких розрахунків на «Львівтеплоенерго» показав аудит підприємства?
- Це показали прості речі. Два чи вже навіть три роки говориться про якийсь проект, розроблений французами. Я хочу ще раз заявити: це не проект, це - дослідження, зроблене на гроші уряду Франції, французькою фірмою, висновок якої - «доцільно передати у концесію французькій фірмі». Цікавий висновок.
А згідно із чинним законодавством України проектні роботи виконуються лише проектним інститутом, який має відповідну ліцензію. Третього не дано - або все, або нічого. Чи можемо ми уявити, що директор будівельної фірми намалював би від руки будинок, написав «Проект» і почав будувати цей будинок? Ні. А в інженерному господарстві чомусь думають, що так можна працювати.
Окрім того, у мене є офіційна відповідь від в.о керівника «Львівтеплоенерго», що на сьогодні на підприємстві відсутній проект розвитку, розроблений відповідно до норм чинного законодавства. Тому говорити просто, а от підписатися під цим, то вже інша справа.
- Ігор Марчак говорив про готовність інвесторів вкласти у «Львівтеплоенерго» 120 мільйонів доларів інвестицій...
- Це теж міф. Це популізм. Бо скільки б керівник підприємства не називав бричку «Мерседесом», вона залишиться бричкою! Немає ніякого проекту, розробленого французами. Ще раз наголошую - є лише дослідження, яке проводили ще у 2004 році. І це просто опис підприємства із загальними пропозиціями. А розрахунки, здійснені у цьому дослідженні, - це просто «дута» цифра, бо не існує на підприємстві розробленого проекту, на підставі якого здійснили б реальні розрахунки. Це по-перше.
По-друге. Ті кошти, які надавались «Львівтеплоенерго» з бюджету, вже мали б дати віддачу. Треба говорити про реальні речі та казати людям правду, а не маніпулювати назвами, цифрами і якимись обіцянками.
Насправді «Львівтеплоенерго» за два-три роки може вийти на беззбиткову, а згодом і на прибуткову діяльність, і давати суттєвий дохід у бюджет.
- Якщо проаналізувати фінансовий стан «Львівтеплоенерго» і порівняти його з тими фінансовими можливостями й ризиками, що їх може отримати потенційний інвестор, це означатиме, що «Львівтеплоенерго» просто не може «замахнутися» на масштабну інвестицію?
- Звичайно, жоден солідний інвестор на таке не піде. «Інвестувати» погодиться хіба шарлатан. Справжній інвестор вимагатиме зробити технічні розрахунки, на підставі яких можна буде побачити цифру, котру слід буде вкласти. Тому порядок має бути таким, який закладено у законодавстві України та нормативній базі.
Тобто, у зроблених ліцензованою проектною організацією розрахунках має бути вказана цифра, необхідна для покращення обладнання. Лише після цього можна говорити про суму коштів та шляхи їх залучення.
- Чи зміна керівника справді вирішить проблеми «Львівтеплоенерго»?
- Я відразу хочу зняти усі спекуляції про те, що нібито хтось хоче приватизувати підприємство чи зробити так, аби воно збанкрутувало. Керівник підприємства (будь-якого підприємства) має знати законодавчу базу. Коли він її не знає - це погано, але коли знає і каже неправду - це вдвічі гірше. Справа в тому, що підприємства державної та комунальної форми власності, згідно із законом, не підлягають банкрутству взагалі! Не треба людей жахати тим, чого не може статися.
Якщо говорити про персоналії. Хочу наголосити, що є моя офіційна позиція, котру я виклав у листі до комісії з тарифів Львівської міської ради. Моя принципова позиція: найближчі роки підприємства теплоенергетики мають бути збережені у комунальній власності, і міська влада має безпосередньо ними управляти для того, аби не втрачати контроль над підприємствами.
Тому керівник такого підприємства є визначальною посадовою особою, від якої залежить, як буде працювати підприємство. Ця особа несе персональну відповідальність за результати роботи цього підприємства. Якщо керівник підприємства, який 10 років керував підприємством (!), починає жахати, що там катастрофа, то, вибачте, хіба він не відповідає за це?
Але реально ніякої катастрофи там нема. «Львівтеплоенерго» нормально працює. Просто там слід навести жорстку фінансову дисципліну. З боку міської влади потрібно взяти контроль над підприємством, щоб воно звітувало за кожну потрачену копійку та за віддачу від цієї копійки. І тоді буде результат.
- Натякаєте, що навести жорстку дисципліну мав би новий керівник?
- Насамперед, керівник будь-якого комунального підприємства є найманим менеджером, який має виконувати вказівки власника, тобто - виконавчого комітету. Цей керівник не повинен займатися політичним піаром! І якщо цей керівник не бачить жодного іншого виходу для розвитку підприємства, як віддати його на 25 років у концесію іноземцям, - то він власноруч розписується у тому, що він не може ефективно управляти підприємством.
- Хто, на Вашу думку, міг стати отим добрим менеджером для «Львівтеплоенерго»?
- Щодо менеджера. І чув, і читав різні чутки, де йшлося про якихось друзів, котрих я нібито лобіюю на цю посаду. Знаєте, я просив, аби мене з тими людьми хоча б познайомили - щоб знати, кого я «лобіюю»...
Хочу сказати (і думаю, що пан Марчак, і пан Терех це підтвердять), коли нас тільки Андрій Іванович Садовий познайомив, перше речення, яке я сказав керівникам теплопостачальних підприємств, звучало так: «Шановні Ігор Іванович та Мирон Васильович, я не претендую на Ваші посади. Тому давайте будемо спокійно працювати і виводити теплопостачальні підприємства на європейський рівень». Я звик дотримувати свого слова за будь-яких обставин.
Я б хотів, аби люди знали, що в місті Львові є група людей - фахівців у теплоенергетиці, які з успіхом замінять керівника теплопостачального підприємства. Міф про незамінність керівника «Львівтеплоенерго» слід розвіяти.
- Хто ці фахівці?
- Я б не хотів зараз озвучувати прізвища. Кандидатури визначає міський голова. Якщо він захоче почути мою думку, він мене спитає.
- В четвер, 7 червня, на сесії міськради Андрій Садовий говорив про те, що на «Львівтеплоенерго» виявили нецільове використання понад мільйона гривень. Що відомо Вам про цю ситуацію?
- Наскільки відомо мені, у квітні підприємство «Львівтеплоенерго» порушило домовленість із ДК «Газ України» щодо проплати за газ. І це стало причиною того, що для «Львівтеплоенерго» були обмежені ліміти на постачання газу. Водночас на підприємстві були вільні обігові кошти, якими можна було розрахуватися з ДК «Газ України». Більш детальну інформацію про це можна отримати у департаменті житлово-комунального господарства та інфраструктури, якому підприємство безпосередньо підпорядковане.
- Відомо, що на «Залізничнетеплоенерго» не має жодних проблем із ДК «Газ України». Чому так? Чому усі говорять про проблеми на «Львівтеплоенерго» і нічого не чути про якісь біди на «Залізничнетеплоенерго»?
- Так, «Залізничнетеплоенерго» не має проблем із ДК «Газ України», як не мають особливих проблем і споживачі послуг цього підприємства. Чому так? Адже і там, і там трудові колективи щоденно самовіддано працюють і добросовісно виконують свою роботу. І ми маємо їм за це низько вклонитися.
Водночас постійно говорять про проблеми на «Львівтеплоенерго», якісь загрози банкрутства чи катастрофи. Просто керівники підприємств, які є найманими менеджерами, по-різному виконують свою роботу.
- Чи вирішить проблему ефективності роботи «Львівтеплоенерго» його об'єднання із «Залізничнетеплоенерго»? Чи, навпаки, «Залізничнетеплоенерго» в такому разі втягнеться в проблеми та борги «Львівтеплоенерго»?
- Ні, у борги «Залізничнетеплоенерго» не втягнеться. А об'єднання таке, на мою думку, проводити доцільно. Адже, як свідчить досвід більшості міст Європи і навіть досвід України, на одному монопольному ринку немає потреби мати кілька підприємств.
- Чому?
- Справа в тому, що має бути єдиний центр управління і відповідальності. Також має бути єдиний центр із теплозабезпечення міста: має бути єдина технічна політика, єдина інвестиційна політика та єдина кредитна політика. Окрім цього, повинен узгоджуватися графік робіт, оптимізуватися первинні функції. Адже на цей час немає системи надійного резервування між «Залізничнетеплоенерго» та «Львівтеплоенерго» - і це не нормально.
Але хочу зазначити, аби на цьому не спекулювали. У разі такого об'єднання скорочення персоналу не буде! Жодна людина не буде звільнена. Усі люди залишаться на своїх місцях.
- Думаєте, нинішній керівник «Залізничнетеплоенерго» міг би дати собі ради з таким єдиним великим підприємством?
- Ви мене не провокуйте на прізвища. Ще раз кажу, у місті Львові є група фахівців, які зможуть ефективно управляти або «Львівтеплоенерго», або об'єднаним підприємством. Хто це буде - визначиться міський голова.
- Є інформація, нібито Ігор Марчак має намір відкликати заяву на власне звільнення, і в цьому його готова підтримати низка депутатів міськради. Чи це можливо в принципі і як у такій ситуації проводитиметься міська влада?
- Я чув про це. Згідно із законом, пан Марчак має право відкликати заяву. Але, знаєте, це виглядатиме вже навіть не смішно... Казати «Я іду, бо я не згоден з політикою міського голови», а згодом - «Я повертаюся, бо без мене підприємство помре», - вибачте, але це вже несерйозно. Не вмре. Бо навіть президенти і прем'єр-міністри сходять зі своїх постів, але від цього небо на землю ще не впало.
- Минулої сесії перед депутатським корпусом звітувала спеціальна комісія, яка вивчала тарифи на послуги теплопостачання у Львові. Чому, на Вашу думку, немає конкретних результатів роботи цієї комісії?
- Не буду коментувати роботу комісії. Це не моя компетенція. Хотів би наголосити на іншому. Справа в тому, що, як я вже говорив, немає у «Львівтеплоенерго» жодного проекту розвитку підприємства та залучення інвестиційних коштів, розробленого відповідно до вимог чинного законодавства. Це міф.
Далі півроку розповідали про вдало проведений експеримент зі спалювання тирси на ТЕЦ-2. Це теж виявилося міфом. І хто за це буде відповідати? Замість того, аби замовляти проекти відповідно до закону і негайно приступити до переведення ТЕЦ-2 на вугілля або біопаливо, - розповідали казки.
Тому та істерія, що розгортається зараз, мовляв, не треба нічого ні рахувати, ні перевіряти, а терміново віддати в концесію - свідчить про те, що слід розібратись із міською господаркою. Бо як можна інженерне господарство, ринкова вартість якого сотні мільйонів доларів, будувати на якихось заявах та папірцях, за які ніхто не несе відповідальності.
Хто буде відповідати за те, що за ці два роки (поки розмовляли про те, що прийдуть іноземці і нам зроблять гарне життя) не замовили проект і не почали будувати лінію або на вугілля, або на біопаливо? Тоді б уже зараз почали мінімізувати втрати і те зростання тарифів, котре спричинило здорожчання газу.
Тому зараз слід взяти повністю під контроль діяльність теплопостачальних підприємств з точки зору матеріально-технічної і, в першу чергу, фінансової політики. Якщо внаслідок перевірки буде підтверджено, що дійсно було зірвано домовленості про сплату за газ і що на підприємстві були на це гроші, але їх скерували на інші цілі, - думаю, слід буде робити дуже суворі висновки. Не можна гратися з цим.
- Тепло неминуче подорожчає, і тягар подорожчання ляже на плечі пересічного споживача. Що може для полегшення цього тягаря зробити міська влада? Що більш дієвіше у цьому випадку - перехід на індивідуальне опалення чи двоставковий тариф?
- Фахівці підтвердили, що двоставковий тариф є ефективним. Він застосовується у більшості країн Європи. Це є факт. І треба подякувати мудрості депутатів, які колись прийняли рішення про цей тариф.
Як мінімізувати втрати від подорожчання газу? Треба казати людям правду. Росія, виходячи із тієї політичної ситуації, що складається в Україні, а також бажання України йти у напрямку ЄС та НАТО, завищуватиме ціну на газ для України, вимагаючи взамін нашу газотранспортну систему. Тому міська влада зараз має здійснити максимальну кількість заходів: розробити програму теплопостачання міста (офіційний документ, розроблений ліцензованою проектною організацією), де буде визначено напрямки розвитку теплової енергетики міста Львова, а вже на підставі цих розрахунків визначити точки, котрі дадуть максимальну віддачу.
Що стосується використання альтернативних видів палива, то у Львові є єдине місце, де можливий перехід на інші види палива, окрім газу, - це ТЕЦ-2. Але ці інженерні та економічні розрахунки слід робити максимально швидко.