У львівській поліції розповіли подробиці затримання автобуса з антиукраїнськими плакатами
В автобусі були неповнолітні, які думали, що їдуть на акцію проти ФК «Шахтар»
В автобусі, у якому поблизу Мостиськ на Львівщині правоохоронці знайшли провокативні гасла польською мовою, було 35 людей, з них майже половина – неповнолітні. Про це під час брифінгу 13 березня заявив начальник ГУ Нацполіції у Львівській області Валерій Середа, який розповів деталі затримання автобуса.
Нагадаємо, 12 березня поліція затримала автобус, у якому їхало кілька десятків мешканців Львівщини, які планували провести неподалік кордону акцію на підтримку поляків в Україні.
«Між Мостиськами та Шегинями правоохоронці помітили автобус, який їхав з вимкненими фарами, чим порушив ПДР. Коли автобус заїхав на заправку, до нього під’їхала наша група швидкого реагування, щоб вжити заходи до водія. У салоні автобусу був чоловік з ознаками алкогольного сп’яніння, який почав запитувати, чому затримують автобус. Тобто він сам себе видав», – сказав Валерій Середа.
Щоправда, того дня у прес-службі поліції зеперечували інформацію про цю акцію, сказавши, що це був автобус із футбольними вболівальниками, якого поліція запинила через порушення ПДР.
За його словами, поведінка чоловіка викликала у працівників поліції підозру, вони оглянули автобус і виявили плакати, написані польською мовою з помилками, із провокативними закликами «захистити поляків в Україні».
Середа розповів, що в автобусі перебувало 35 людей, з них 14 були неповнолітніми – переважно 2002 і 2003 років народження. При цьому вони заявили правоохоронцям, що не знали, на яку саме акцію їх везуть.
«Їм сказали, що їх везуть на акцію проти гри футбольного клубу «Шахтар» у Львові, і обіцяли по 50-100 грн. Коли вони сіли в автобус, їм сказали їхати в Мостискька, вони погодились», – розповів Валерій Середа.
Начальник Нацполіції Львівщини наголосив, що всі учасники групи є мешканцями Львова та області, поляків чи мешканців інших областей України серед них немає.
При цьому керівник групи, який і видав себе правоохоронцям, наразі живе в Києві. «Керівником групи був раніше судимий за крадіжки уродженець Львівщини, який зараз живе у Києві. Він підозрювався в шахрайстві, зберіганні наркотиків. Він стверджує, що приїхав на Львівщину як турист. 11 березня до нього зателефонував друг з Києва, якого він знає по мітингах у столиці, і попросив організувати мітинг у Шегинях. Це свідчить про те, що ця людина бере участь у мітингах у різних містах», – розповів Валерій Середа.
Він додав, що найімовірніше керівник групи не є організатором і до провокації було залучено ще кілька людей не зі Львова, особи яких встановлюють правоохоронці.
Голова Нацполіції Львівщини також додав, що крім автобуса на заправці правоохоронці помітили кілька автомобілів, в одному з яких була донька керівника групи.
Валерій Середа також повідомив, що автобус, у якому їхали учасники акції, належить приватному підприємцю.
Разом з тим, за даними GPS, цей автобус працює на маршрті №4а у Львові, який обслуговує комунальне АТП-1. Як пояснив ZAXID.NET заступник директора АТП-1 Олександр Струтинський, АТП-1 орендує цей автобус у привтаного підпримця. У п'ятницю, 10 березня, власник забрав автобус з автопарку АТП нібито на ремонт. Пізніше, зі слів водія, до нього підійшли незнайомі люди, які домовились про поїздку до Мостиськ. З якою саме метою їхала група, водій не знав.
Загалом до акції в Шегинях планували залучити близько 45 осіб, які мали кілька хвилин походити з провокативними гаслами по пішохідному переходу біля кордону, таким чином створивши відповідну картинку для ЗМІ.
Валерій Середа вважає цю акцію пов’язаною з актами вандалізму щодо польських пам’ятників, які сталися 11 та 12 березня, коли невідомі розмалювали у Львові пам’ятник розстріляним польським професорам, а у селі Підкамінь осквернили польські пам'ятні хрести та меморіальні таблиці.
«Те, що відбувається зараз – елементи гібридної війни, коли паралельно з бойовими діями на сході є спроба підірвати українське суспільство зсередини», – наголосив голова поліції Львівщини.