Вплив ЄС і НАТО на світ різко звузився, – експерт
«Ані Європейський Союз, ані НАТО не матимуть ані бажання, ані ресурсів предметно допомагати Україні чи втручатися у її політику у наступні роки, не кажучи вже про інтеграцію до своїх лав. Усі свої проблеми ми мусимо вирішувати тільки самостійно», – заявив 15 червня генеральний директор Центру міжнародних та порівняльних досліджень Анатолій Орел під час Міжнародної конференції у Львові на тему «Взаємодія у трикутнику Україна-Росія-ЄС: чи є можливою синергія?».
За його словами, за останній час відбулись радикальні зміни в самій Україні і в її геополітичному оточенні.
"Перше й головне – змінилась роль європейських і євроатлантичних інституцій. Протягом двох десятиліть ЄС і НАТО сприймалися як джерело потужного впливу на оточуючий світ. Сьогодні можна твердити, що цей вплив різко звузився. Згадані інституції переживають найглибшу кризу з моменту їх заснування", – сказав Анатолій Орел.
Зокрема, щодо НАТО, він наголосив, що п’ять днів тому міністри оборони США та ключові європейські країни закликали "до радикального скорочення витрат в рамках НАТО", "остаточно провалилась операція НАТО в Афганістані".
"Показово на цьому тлі, що у проекті Стратегічної концепції НАТО, які підготувала група експертів під керівництвом Мадлен Олбрайт, немає жодної згадки про членство в Альянсі України", – сказав експерт.
Також він відзначив, що в Європейському Союзу "криза є ще очевиднішою".
"Жозе Баррозу прямо заявив 12 червня у Лісабоні про можливість розпаду Євросоюзу: "Перед лицем зовнішніх а внутрішніх викликів у Європи є вибір: або розділення, або просування вперед". Проте на сьогодні ЄС так і не знайшов спільної стратегії виходу з кризи. Натомість аналітики міркують над тим, хто стане наступною жертвою після Греції", – сказав він.
Водночас Анатолій Орел наголосив: "Вельми красномовною є економічна статистика. У першому кварталі 2010 року ВВП Європейського Союзу зріс усього на 0,2%. У той же час, скажімо, у так званих країнах БРІК зростання становило: у Китаї 11,9%, у Бразилії – 9%, в Індії – 8,6%, у Росії – 2,9%".
Нагадаємо, 15 червня у Львові пройшла Міжнародна конференція "Взаємодія у трикутнику Україна-Росія-ЄС: чи є можливою синергія?", організована Центром міжнародних та порівняльних досліджень.