Ющенко не зміг назвати жодної сфери в Україні, в якій нема корупції
"Ситуація, що склалася в сфері протидії корупції в Україні, нині є загрозливою. За оцінками впливових міжнародних організацій, Україна нині знаходиться серед найбільш корумпованих держав, у яких корупція має загальнонаціональний системний характер і справляє визначальний вплив на українську політику, економіку та інші сфери суспільного життя", - зазначив Президент України Віктор Ющенко, сьогодні, 15 квітня, під час наради з питань боротьби з корупцією. Про це ZAXID.NET повідомила прес-служба Глави держави.
Зокрема, індекс сприйняття корупції в Україні за 2007 рік склав 2,7 бала, в результаті чого країна посіла 118 місце в рейтингу "Трансперенсі Інтернешнл" (ТІ). Цей показник для нашої країни є традиційно низьким. За оцінками Київського міжнародного інституту соціології, презентованими ще у травні 2007 року, громадяни України вважають найбільш корумпованими сфери медичних послуг та вищої освіти, міліцію, податкові та митні органи. За даними "Трансперенсі Інтернешнл", основними сферами поширення корупції є видача ліцензій та дозволів, оподаткування та митні процедури. Найбільш корумпованими також названо міліцію, прокуратуру, податкові органи, суди, медицину, освіту, а також парламент і політичні партії.
Наявність загрозливих тенденцій у цих сферах підтверджується результатами моніторингу України з боку Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO) та Стамбульського антикорупційного плану дій. "Важко назвати сферу, де немає корупції", - резюмував Глава держави.
До основних причин поширення корупції Президент відніс недостатню зрілість державних та демократичних інститутів, атмосферу терпимості до проявів корупції. Недосконалим і застарілим є українське законодавство, яке передбачає лише адміністративну відповідальність за корупційні дії. "Читаючи цей закон, можна сказати, що в Україні влада не має наміру боротися з корупцією", - сказав Президент щодо Закону "Про боротьбу з корупцією".
Він зазначив, що за час чинності цього Закону з 1995 року до жовтня 2006 року не тільки не було прийнято жодного нового антикорупційного закону, а й не було внесено будь-яких суттєвих змін до законодавства України, які спрямовувалися б на протидію корупції. Національне законодавство до цього часу не приведено у відповідність до міжнародних конвенцій з протидії корупції. З причин зволікання з прийняттям законів, запропонованих Президентом України, залишаються невиконаними міжнародні зобов'язання України щодо встановлення кримінальної відповідальності за корупцію для юридичних осіб, хабарництво осіб приватного сектора тощо. Не було внесено змін до законодавства щодо притягнення до відповідальності за корупцію осіб, захищених імунітетом. Нагальною проблемою залишається удосконалення визначення поняття "корупції" з урахуванням міжнародних стандартів.