За заколоти в Туреччині довічно засудили десятки людей
Шістнадцять людей уже засудили до довічних термінів ув’язнення за організацію заколоту в Туреччині. Серед них – військові, політики та журналісти. Ще 60 підсудним дали від одного до півсотні років тюрми. Два десятки обвинувачених – виправдали. Уряд називає процес справедливим покаранням для терористів, опозиція – театром і політичною розправою.
Засудження екс-глави генерального штабу – Ількера Башбуга – до довічного ув’язнення стало найбільшою сенсацією судового процесу в Туреччині. Його визнали винним в організації заколоту з метою повалення конституційного ладу в країні. На початку двотисячних Башбуг входив до керівництва державою. Тепер має провести решту життя в тюрмі.
Аналітик Ханде Озабеш вважає, що «суд це – перша спроба покарати серйозні злочини, що їх систематично чинили військові та інші представники влади. Політичні вбивства, зникнення людей у в’язницях».
Опозиція ж називає процес театром. На думку політичних опонентів прем’єр-міністра Ердогана, у такий спосіб він хоче покарати людей, які виступають за світський розвиток Туреччини. Близько тисячі мітингарів влаштували біля тюрми Сіліврі, де й проводять судові засідання, марш протесту. Поліція розігнала їх гумовими кулями, сльозогінним газом і водометами.
Усього звинувачення висунули проти майже трьох сотень людей. Серед них – військові, юристи, вчені та журналісти. Вони начебто створили націоналістичну організацію "Ергенекон", метою якої було усунути прем’єра Ердогана від влади. З 1960-го армія організувала в Туреччині вже три заколоти. Чільники збройних сил відстоюють світський розвиток країни та конфліктують з ісламістською партією чинного глави уряду.
Нагадаємо, масові акції протесту в різних містах Туреччини розпочалися після того, як поліція застосувала жорсткі заходи для розгону акції екологів та мешканців Стамбула, які протестували проти планів забудови в районі площі Таксим, що передбачала вирубку місцевого парку Гезі. Придушення поліцією цієї акції викликало масові протести проти голови уряду і його ісламістської Партії справедливості і розвитку.
Згодом стало відомо, що суд у Туреччині скасував усі проекти щодо суперечливої реконструкції площі Таксим у центрі Стамбула.