Громадські активісти за підтримки голови ЛОДА у четвер знесли частину приватних парканів та огорож, що обмежують вільний доступ до озера Задорожне у Миколаївському районі. Це найбільша водойма поблизу Львова, яка є улюбленим місцем відпочинку багатьох львів’ян.
Про свій намір силоміць знести самовільно встановлені паркани громадські активісти заявили ще місяць тому – після схожих дій Саакашвілі в Одесі. Голова ЛОДА Олег Синютка підтримав активістів, але дав забудовникам час до 27 серпня самостійно усунути огорожі. Втім, протягом місяця жодного паркану так і не знесли.
Боротьба з незаконними парканами довкола озера Задорожного, відомого також як «Байкал», триває не перший рік. Для вирішення питання парканів на береговій лінії збирали багато комісій різних рівнів – районного, обласного тощо. Правоохоронці навіть порушували кримінальні провадження. Наприклад, ще з минулого року триває досудове розслідування двох кримінальних правопорушень щодо захоплення прибережної захисної смуги озера. При цьому в інтернеті є безліч оголошень щодо продажу ділянок та будинків біля озера. В деяких чітко зазначена наявність власного пляжу.
Вчора пройшла спільна нарада чиновників ЛОДА з орендарями озерних пляжів. Виявилось, що їх досить багато, більше того – всі вони, як правило, є суборендарями.
Офіційним орендарем майже половини берега, де власне розташовані пляжі, є колективне підприємство «Гові», яке і передало право оренди різним приватним суборендарям. Це маловідома структура, хоча і орендує берег озера ще з 2001 року «з метою облаштування громадської зони відпочинку».
Спочатку Гонятичівська сільрада надала підприємству в оренду на 5 років земельну ділянку приберегової смуги озера «Байкал», загальною площею 5,62 га. У 2005 році КП «Гові» звернулось про продовження терміну оренди ділянки на 15 років і навіть представило інвестиційний проект розвитку цієї ділянки. Щоправда, продовжити термін оренди вдалось лише через суд і лише у 2008 році. Згідно з рішенням Господарського суду Львівської області, КП «Гові» буде орендувати ділянку біля озера до 2023 року.
Навесні цього року, коли вчергове гостро постало питання доступу до пляжів і проходу по берегу озера, фірма відмовлялась від коментарів і пояснень. Директор фірми Микола Ріжок, колись депутат Пустомитівської райради, заявляв, що підприємство віддало землю в оренду якомусь яхт-клубу, назви якого він не пам’ятає. І взагалі він заявив, що давно на пенсії.
А от з відповіді Державної екологічної інспекції стало відомо, що КП «Гові» передало ділянку в суборенду не міфічному яхт-клубу, а низці конкретних приватних підприємців. Серед них є, наприклад, мешканець Миколаєва Ігор Буфан засновник та керівник фірми «А.Омега», приватний нотаріус Любомир Віблій, якийсь «Ріжок І.М.», який, можливо, є родичем директора КП «Гові» Миколи Ріжка та інші люди.
До речі, Микола Ріжок є також і офіційним засновником «Гові» разом з Андрієм Гацковим, невідомим чоловіком, який не з’являвся на зустрічі, ініційовані ЛОДА та Миколаївською РДА. Натомість на зустрічі у ЛОДА в середу, 26 серпня, інтереси «Гові» представляв Назарій Вітер. Він також є координатором «Правого сектору» у Винниках та майстром спорту з карате.
Крім «Гові», до встановлення парканів довкола озера причетний також садово-городній кооператив «Цементник», який є розпорядником решти приозерних земель. Кооператив свого часу був створений з працівників Миколаївського цементного заводу. Завод видобував пісок з кар’єру, який пізніше було затоплено і утворено озеро Задорожне. Землі довкола почали надавати для індивідуального садівництва, а пізніше продавати під будівництво.
На жаль, станом на сьогодні у системі Єдиного державного реєстру нерухомості відсутня повна інформація про власників прибережної смуги озера Задорожне. Ми можемо лише констатувати, що більшість ділянок вже не перебуває в державній власності, проте імена їхніх власників ще не внесені до реєстру.