У Львові діти з синдромом Дауна спробували себе в ролі художників та кухарів
Особливі своїм позитивом: вони не вимагають до себе виняткового ставлення, навпаки, хочуть жити як здорові. От тільки суспільство не завжди готове їх такими сприймати. Львівські діти з синдромом Дауна спробували себе як художники та кухарі. Так відзначили Міжнародний день людей із зайвою хромосомою, який припадає на 21 березня.
5-річна Аня мріє стати акторкою, вже навіть сама ставить вистави для рідних.
«Вона приходить із садочку і каже: тихо, зараз у нас буде театр», ― сміється мама Ані Христина Кравчук.
Про те, що Аня особлива, мама дізналася вже, коли дівчинка народилися. Жодні обстеження не віщували біди, а найважче було прийняти і змиритися.
«Важко від того, що зразу немає інформації, ніколи не стикався з такими дітьми, людьми. Ніколи їх не бачив. Здається, що твоя дитина одна така. Дуже важливо, як лікарі це подадуть, як відреагує сім’я. Але зараз, якщо сісти і згадати, то я навіть не згадаю, наскільки воно було боляче, бо я бачу як вона росте, розвивається, настільки то приємно», ― розповідає Христина Кравчук.
Христина не робить різниці між Анею та її здоровою сестрою. Найкраще ставлення до таких дітей ― не сприймати їх як інших, переконані батьки.
«Наприклад, думають, що вони нічого не можуть, вони маложивучі, всі однакові. На жаль, це ще побутує», ― розвідає керівник благодійної організації «Центр даун-синдром «Промінчик» Вероніка Воробець.
Тож в Міжнародний день людей із синдромом Дауна вирішили показати таланти своїх діток. Діти пекли піцу, а хто не хотів, міг спробувати себе художником. Художники зізнаються, що ці малюки особливі своїм винятковим позитивом. Недаремно людей із синдромом Дауна ще називають дітьми сонця.
«Чорного мало. Переважно діти зараз люблять чорний. Тут бачимо, що немає чорного», ― оцінює малюнки художниця Надія Дюдюк.
Та знайти себе у житті людям із зайвою хромосомою наразі в Україні майже неможливо. Навіть якщо вони мають освіту, такі працівники роботодавцям не потрібні.
«Офіційно взагалі нереально. Неофіційно практично працюють одиниці. Переважно це якісь майстерні, в яких вони роблять якісь поробки, які потім продаються на ярмарках, наприклад. Хоча насправді вони є педантичні, вони люблять таку монотонну відповідальну роботу», ― розповіла голова ГО «Батьки Джерела» Юлія Аронова.
Тож Міжнародний день людей із синдромом Дауна для них шанс не лише себе показати, але і бути почутими. За статистикою, щорічно в Україні народжується понад чотириста дітей із зайвою хромосомою.