У Львові експонують скульптури відомого українського митця Григора Крука
25 березня у Львівській галереї мистецтв відбулося відкриття виставки скульптури одного з найвідоміших у світі українських скульпторів Григора Крука – «Жіночі образи у творчості Григора Крука». Бронзові скульптури для експонування привезено з Української Бібліотеки і Архіву імені Т.Г.Шевченка у Лондоні.
Виставку організовано за підтримки Українського дому та Арт Фонду Ігоря Воронова. З 1 до 14 березня виставку експонували у Києві у межах "Великого скульптурного салону 2010" в Українському домі. У Львові виставка триватиме до 21 квітня.
Як повідомив директор Львівської галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький, загалом у колекції Української Бібліотеки у Лондоні є близько 50 робіт Г.Крука.
"До нас приїхали тільки жіночі скульптури, "чоловіки" залишились у Лондоні", – зауважив Борис Возницький.
Завідувач Української Бібліотеки і Архіву імені Т.Г.Шевченка у Лондоні Людмила Пекарська розповіла, що скульптури Крука є одною з найцінніших колекцій бібліотеки.
Наші бібліотеку заснував Союз Українців. Крук мав тісні стосунки із Союзом Українців. Його виставки проходили в Единбурзі (Шотландія)та Лондоні (Великобританія). У 1985 році Союз Українців викупив у Крука його колекцію скульптур. 80-і були важкими роками для нього у фінансовому плані, він багато хворів (помер 1988 року). Те, що колекцію привезли до Львова – це велика подія. Це вперше його роботи експонують в Україні… Григір Крук родом з Івано-Франківської області, тому, маю надію, наступного року на 100-річчя з дня його народження, ми зробимо виставку в його селі Бартишів на Прикарпатті", – сказала Людмила Пекарська.
Зі слів генерального секретаря Союзу Українців у великій Британії Федора Курляка, до організації виставки скульптури Григора Крука Союзу Українців вдалося долучити Посольство Великої Британії та українське посольство ку Лондоні.
"Це велика річ що держава підтримала таку виставку, це свідчить про зближення зв’язків між Україною та Великобританією... Для нас велика честь, що вдалось домовитись з Українським Домом про виставку, переговори щодо цього ми розпочали ще в жовтні минулого року. Це здавалось якоюсь фантазією – привезти ці скульптури до Львова", – сказав Федір Курляк.
Разом з тим, як наголосив Борис Возницький, Україна дуже зацікавлена долею українського мистецтва за кордоном. "Багато творів розпорошено по світу. Багато з них, напевно тисячі експонують у Росії. Але ніхто їх не повертає нам", – додав Борис Возницький.
Крук Григір Якович (1911-1988) – український скульптор та графік, який працював в Німеччині. Основною темою творчості Крука була історична доля України. Він створив понад 300 скульптур різного формату. Серед скульптурних робіт, зокрема "Портрет патріарха Йосипа Сліпого", "Монахиня", "Відпочинок", "Селянське подружжя".
Крук народився в родині гончара і почав ліпити з глини ще в дитинстві. Мистецьку освіту отримав у Станіславській деревообробній школі (1925), у Львівській мистецько-промисловій школі (1926), у майстернях різьбяра А. Ковера та скульптора С. Литвиненка, у Краківській академії мистецтв у К. Ляшка (1928-1936) та у Берлінській академії мистецтв (1937) у професорів А. Фоке, О. Гіцбергера, Ф. Блачека, А. Кранца і А. Бреккера. В Берліні скульптор мав можливість спілкуватися з Ернстом Барлахом. Від 1945 р. скульптор жив у Мюнхені і викладав у Мюнхенській академії мистецтв.
Крук отримав визнання на Заході після своєї виставки в Парижі в 1954 р. Твори Григора Крука експонувалися на виставках у Мюнхені, Парижі, Лондоні, Единбурзі, Нью-Йорку, Бонні, Римі, Відні, Торонто, Дубровнику. Їх придбали до своїх фондів Національний музей у Парижі, Британський музей у Лондоні, музей Дубровника, Східнонімецький музей у Регенсбурзі.