У Львові на «Людкевич Фест» звучать невідомі твори композитора
Фестиваль класичної музики триватиме до 17 вересня
Фестиваль «Людкевич Фест» щодня відбувається на різноманітних локаціях – від львівського готелю «Жорж», де композитор щодня обідав і навіть писав музику, до його власного дому, Порохової вежі та галереї мистецтв. Загалом до 17 вересня – понад 20 подій, концерти, воркшопи, лекції і три десятки учасників із цілої України.
«Хотілося різноманіття і більше реінтерпретувати Людкевича, щоби він не був надто пафосний. Більше для себе відкрити Людкевича. Ми влаштували опитування: пройшлися по вулиці, запитали людей, чи знають вони, хто такий Людкевич. Виявилося, що не знають. Мало хто знає. Є різниця між поколіннями: старші знають, середні – менш-більш, молодші – не знають», – пояснив артистичний директор фестивалю «Людкевич Фест» Іван Остапович.
Аби цей музикознавець, композитор, лауреат Шевченківської премії став ближчим до молоді, організатори фесту та музична агенція «Collegium Musicum» записала сім годин спогадів про Людкевича з людьми, які вчилися у нього чи працювали разом. Ці інтерв’ю – є у вільному доступі в інтернеті.
Серед цікавинок фестивалю – маловідомі твори Людкевича. У суботу в музеї Пінзеля відзвучала «Літургія», цикл вокальних творів, що не могли звучати в радянський період.
«Особисто мене цей твір шокував у приємному сенсі. Що я почув в храмі? Це була Служба Божа, яку дуже мінімально обробив Людкевич. Він зібрав твори, літургійні частини восьми композиторів з України і з інших країн, до прикладу, Чехії. Ці твори є старослов’янською мовою, церковнослов’янською», – поділився емоціями директор фестивалю Тарас Демко.
Попереду в програмі – майже всі фортепіанні твори композитора. А під час заключного концерту у Львівській філармонії – великі симфонічні твори. Вони вперше зазвучать після своїх прем’єр ще у 30-их, 50-их чи 60-их роках минулого століття.
«Ідея цих камерних вечорів – відродження традиції у Львові, яка тут була. Це дуже потрібно! Такі салонні вечори, ці зали, які оживають в музиці, це надихаюче», – пояснив піаніст Мирослав Драган.
Також на фестивалі завучать і композиції сучасників Людкевича.