У Львові покажуть одну із найдавніших у світі Біблій в ілюстраціях 1585 року
Львів володіє однією із найперших у світі Біблій в ілюстраціях «Скарбниця священних історій Старого та Нового Завітів» 1585 року. Раритет можна буде побачити від вівторка, 16 квітня, у Національному музеї імені Андрея Шептицького.
На виставці ви не побачите самої книжки. Річ у тім, що коли фахівці її реставрували, вони розшили сторінки з гравюрами і зараз саме їх покажуть, експозицію наразі монтують.
Біблію із назвою «Скарбниця священних історій Старого та Нового Завітів…» датують XVI століттям. Її видав гравер і видавець Герард де Йоде в Антверпені і з ілюстраціями близько 20 авторів.
«Над цим проектом де Йоде працював більше 20 років ‒ від 1565 до 1585 року. Цю Біблію Герард де Йоде робив у співпраці з найкращими фламандськими художниками і граверами XVI століття», ‒ розповідає завідувачка відділу рукописів та стародруків Національного музею Ольга Ткачук.
У світі є лише 25 екземплярів цього видання, львівський примірник ‒ єдиний у Центрально-Східній Європі, а за переліком гравюр ‒ взагалі унікальний. В альбомі є лише ілюстрації, майже без тексту.
Вадим Волков упродовж двох років реставрував цю Біблію. Бо за століття власники понищили її і забруднили.
«Такий цінний ілюстративний матеріал використовували наші художники для малювання образів, воно було у них як підсобний матеріал. На багатьох були плями олійної фарби, іноді таке бувало, що дехто з художників витирав пензель, а деякі були залиті лампадною олією», ‒ пояснює реставратор Вадим Волков.
На пам'ятці залишив напис і Андрей Шептицький, якому належало це видання. Автограф можна буде побачити на мультимедійному екрані. Тут зможете і погортати цю Біблію.
«Глядач, який є на експозиції, дивиться собі на гравюри, але одночасно і може погортати, бо ми не маємо можливості всі ілюстрації представити, натомість всі є в електронному варіанті. Також це є і документування цілої книжки», ‒ додає Роман Зілінко, керівник експозиційно-виставкового відділу музею.
Виставку доповнять трьома західноєвропейськими ілюстрованими Бібліями XVIІІ століття. Від вівторка, 16 квітня, відкриють експозицію із гравюрами зі Старого Завіту, а з 10 травня покажуть весь Новий. Лише після цього книгу зшиють і дадуть палітурку.