У Польщі відновили храм УГКЦ, збудований 1800 року. Фото
У Польщі в селі Жерниця Вижня відновили греко-католицьку церкву святого Василія Великого, збудовану 213 років тому. Це вже третій український храм за останні декілька років, який відновлений польським коштом, повідомила прес-служба УКУ.
На відкриття оновленого храму наприкінці вересня приїхало духовенство з Польщі та України, а також вірні, серед яких багато колишніх мешканців села (до Другої світової війни у селах Жерниця Вижня і Жерниця Нижня мешкало близько двох тисяч українців, яких після 1947 року депортували на територію СРСР чи Західної Польщі).
Історія відновлення цієї церкви розпочалася 8 років тому, коли територію, на якій вона розташована, викупив Януш Слабік. Він узяв під опіку і греко-католицький храм, і римо-католицьку каплицю, а також цвинтар. За свої кошти він повністю їх відреставрував, після чого звернувся до ректора УКУ о. д-ра Богдана Праха з проханням відновити повноцінну діяльність храму.
Ректор УКУ, предки якого походили з цього села, розповів, що часто служив літургії у церкві святого Василія Великого, коли приїжджав помолитися за колишніх мешканців, і бачив, як вона перетворювалася в руїну. «Іконостас розікрали, ікони позабирали. І не було жодної надії, що церква і цвинтар, який поруч, будуть відновлені», – розповів о. д-р Богдан Прах.
«Святиня є видимим знаком того, що польське суспільство відкрите до української культури. І для мене це велика радість, адже крива історії почала розвертатись. Польське суспільство позитивно відкривається до нашої культури, зокрема сакральної», – зазначив отець Прах.
Однак він вважає, що крім поляків, українською культурою на території Польщі повинні зацікавитися й самі українці, адже церкви й цвинтарі занепадають , а невдовзі можуть взагалі зникнути. Нещодавно студенти історичної програми УКУ реставрували цвинтар на Любачівщині. А таких цвинтарів, які потребують реставрації, є в Польщі понад двісті.
Як повідомляв ZAXID.NET, у 2011 році волонтери відновили п’ять українських цвинтарів у Польщі.