У Єгипті – загальний страйк, 5 міністрів подали у відставку
На заклик Фронту національного порятунку (ФНП) і незалежних профспілок у Єгипті сьогодні почався загальний страйк, передає ІТАР-ТАСС. Як заявили керівники опозиційних партій і молодіжного руху "Тамарруд", загальнонаціональна акція переросте "в кампанію повсюдної непокори владі" у разі, якщо Президент Мухаммед Мурсі не залишить свій пост відповідно до умов пред'явленого йому ультиматуму.
Активісти мають намір зайняти основні площі в провінційних містах. Телеканал "Аль-Маядін" повідомляє, що в Каїрі, де вчора пройшла найбільша в історії країни мирна маніфестація, з'явилися "народні комітети", які стежать за порядком і запобігають провокаціям. ФНП і революційні молодіжні організації заявляють, що хвилювання триватимуть "до зняття Мурсі і початку нового перехідного періоду перед достроковими виборами".
Ряд опозиційних фракцій вже закликали військових "узяти владу в свої руки". Газета "Аль-Ахбар" повідомила, що глава держави украй незадоволений діями правоохоронних органів, які не зуміли захистити офіси правлячої партії та "Братів-мусульман" від погромів. Республіканські гвардійці також не намагалися розігнати демонстрантів на підступах до президентського палацу або ліквідовувати наметовий табір, що з'явився поряд з ним.
Визволяти заблокованих у штаб-квартирі асоціації "Братів-мусульман" у каїрському кварталі Мукаттам ісламістів прийшли озброєні бойовики, що відкрили вогонь по натовпу. Загинуло, за останніми даними, семеро осіб, є поранені. Проте, головний офіс у Мукаттамі залишився в руках демонстрантів. Тим часом єгипетські ісламісти готуються до самооборони.
Сам Президент не показується перед телекамерами з 26 червня. Його повторний заклик до національного діалогу для обговорення шляхів виходу з кризи озвучив офіційний представник канцелярії. У відповідь ФНП і "Тамарруд" заявили, що не вступатимуть в контакти "з владою, яка втратила легітимність і довіру народи".
Тим часом п'ятеро міністрів єгипетського уряду оголосили сьогодні про намір подати у відставку у зв'язку з політичною обстановкою, що склалася в країні, повідомив урядовий інформаційний портал EGYNews. За його даними, це міністри туризму, комунікацій та інформаційних технологій, питної води і санітарії, а також держміністри у справах парламенту і охорони навколишнього середовища.
Згідно з останніми даними Мінохоронздоров'я АРІ, у результаті зіткнень між прихильниками і противниками Мурсі минулої ночі в різних містах Єгипту загинуло 16 осіб. Восьмеро з них було вбито в Каїрі у штаб-квартирі "Братів-мусульман", де розгорнувся справжній бій. Разом з тим, за деякими відомостями, кількість загиблих лише біля офісу ісламістів на даний момент вже становить 12 осіб.
Напередодні в неділю, 30 червня, в різних єгипетських містах пройшли масові антиурядові протести, приурочені до річниці інавгурації президента Мухаммеда Мурсі. За даними агентств, тільки в Каїрі і в Олександрії на вулиці вийшло мільйон людей. Акції були визнані найчисельнішими з 2011 року. У деяких містах протестувальники вступили в сутички з прихильниками Мурсі. За різними даними, загинули від 5 до 14 осіб.
Противники Мухаммеда Мурсі звинувачують його в надмірній ісламізації країни, а також у спробі створити в Єгипті авторитарний режим. Президент раніше визнавав, що скоїв ряд помилок, однак відмовлявся піти у відставку.
Як повідомлялось, за відставку Мурсі активісти зібрали понад 22 млн підписів, що на 10 млн більше, аніж голосів за президента на минулих виборах.
28 червня у Єгипті загинули три людини перед початком запланованого мітингу опозиції з вимогою відставки президента Мухаммада Мурсі внаслідок сутичок між його прихильниками та супротивниками.
У четвер Міністерство закордонних справ України рекомендувало українцям утриматися від поїздок до низки міст у Єгипті, зокрема до Каїру.