Верховна Рада обмежила права депутатів через «поправковий» спам
Парламент змінив свій регламент після того, як його роботу заблокували 16 тис. поправок до «антиколомойського» законопроекту
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект про внесення змін до регламенту Ради щодо протидії зловживанням прав народних депутатів в ході законодавчої процедури. На позачерговій сесії Верховної Ради в четвер, 16 квітня, закон підтримали 242 народних депутати.
Згідно з ухваленим документом, до регламенту Верховної Ради вноситься стаття 1191 про розгляд законопроектів до другого читання за особливою процедурою.
Особлива процедура застосовуватиметься у разі, якщо до законопроекту внесено понад 500 поправок, а пропозицію про розгляд за особливою процедурою підписали щонайменше 150 народних депутатів. Цю пропозицію мають проголосувати мінімум 226 депутатів на пленарному засіданні парламенту, після чого починається розгляд законопроекту до другого читання за особливою процедурою.
Ця норма не буде поширюватися на проекти кодексів, змін до Конституції, законопроекти, до яких надійшло менше 500 поправок, і проекти, кількість поправок до яких не перевищує в п'ять разів кількість статей (пунктів) прийнятого в першому читанні документа.
Згідно з прийнятими змінами, кожна депутатська фракція і група має право визначити по п'ять важливих неврахованих профільним парламентським комітетом поправок, які будуть обговорені і проголосовані на пленарному засіданні. У той же час позафракційні депутати зможуть обґрунтувати по одній неврахованій комітетом поправці.
Закон передбачає право будь-якого депутата поставити під сумнів кожну враховану комітетом поправку. Якщо в сесійній залі вона не набирає 226 або більше голосів, то така поправка вважається відхиленою.
Закон також обумовлює час виступів депутатів щодо поправок на пленарному засіданні при розгляді законопроекту в другому читанні за особливою процедурою – від однієї до двох хвилин.
Таким чином, кількість поправок, які розглядатимуться у сесійній залі, зменшиться, оскільки більшість із них розглядатиме профільний комітет. Натомість зараз кожну поправку депутати розглядають безпосередньо в сесійній залі, що іноді сповільнює роботу парламенту.
Закон набуде чинності в день, наступний за днем його опублікування.
Разом з тим, лідери депутатських фракцій і груп домовилися про реєстрацію законопроекту, який визначатиме, що прийнятий парламентом закон діятиме лише три місяці.
На такі дії депутати пішли після того, як до так званого «антиколомойського» законопроекту було внесено 16 тис. поправок, що фактично паралізувало його роботу.