Компанія зі США допомагала Китаю купити акції «Мотор Січі» через офшори
За даними OCCPR, угоду з продажу акцій китайським інвесторам розробляла відома фірма DLA Piper
Журналісти, які досліджували масив документів Pandora Papers, виявили, що угоду з продажу акцій української авіабудівної компанії «Мотор Січ» китайському інвестору розробляла знана у світі американська юридична фірма DLA Piper. Про це йдеться в розслідуванні Проекту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP), передає «Радіо Свобода».
Проект OCCPR нагадує, що акції українського авіабудівної компанії «Мотор Січ», які належали трудовому колективу та менеджменту компанії, продали новим власникам у 2015 році. Продаж ініціював В’ячеслав Богуслаєв – директор «Мотор Січі», екс-член «Партії регіонів» та нардеп кількох скликань.
Журналісти зазначають, що масштабний витік інформації про офшори Pandora Papers містив згадки і про «Мотор Січ», зокрема про план, за яким китайський інвестор мав взяти під контроль цей стратегічний український актив. За даними OCCRP, план розробила велика юридична фірма зі США DLA Piper.
Документ компанії із запропонованим алгоритмом придбання акцій не підписаний, однак журналісти вказують, що розвиток подій навколо «Мотор Січі» таки збігаються із планом, який, ймовірно, написали юристи американської компанії. Автори розслідування пояснюють, що він, вирогідно, був розроблений, аби уникнути порушення українського антимонопольного законодавства.
«DLA Piper запропонувала структурувати угоду таким чином, щоб кілька підставних компаній придбали великі частки «Мотор Січі», а власники цих офшорних інструментів використовувалися як видимі довірені особи, що сховали б справжніх власників Beijing Skyrizon. В результаті жодна компанія не матиме більше від 25% акцій, необхідних для перевірки на дотримання (українського) антимонопольного законодавства», – йдеться в розслідуванні, цитує «Радіо Свобода».
За даними розслідування, Skyrizon придбав лише 9,99% акцій, через дочірню компанію Skyrizon Aircraft Holdings. Ще 9,3% відсотка «Мотор Січі» купила Granum Corporation, зареєстрована в Панамі.
Водночас основну масу акцій купили офшорні компанії, які належать чотирьом громадянам Китаю – вони не є відомими підприємцями, зазначають журналісти, однак мають зв'язки з компаніями, які мали по частинах купувати акції «Мотор Січ» за планом DLA Piper. Ці чотири особи купили акції української компанії на суму 407 млн доларів із загальної суми угоди близько 500 млн.
Зазначимо, що Україна робить все можливе, аби «Мотор Січ» не перейшла під контроль китайської компанії Skyrizon. Проти цього, зокрема, виступають США, які навіть запровадили санкції проти Skyrizon. Пізніше санкції проти цієї компанії запровадила Україна. США вважають, що покупка китайськими інвесторами підприємства «Мотор Січ» підвищить боєздатність китайської армії.
Наразі майно і акції «Мотор Січі» арештовано. Крім того, президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони від 11 березня щодо повернення ПАТ «Мотор Січ» у власність держави.